W okresie poprzedzającym Święto Zmarłych nasza placówka, jak co roku brała udział w ministerialnej akcji #SzkołaPamięta. Uczniowie poszczególnych klas odwiedzali miejsca pamięci zmarłych.

Dnia 25 października br. uczniowie kl.IV b, c i d Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku oddali hołd Polakom bestialsko zamordowanym przez hitlerowców w 1939r. Przy pomniku znajdującym się przy ul. Podgórnej pod opieką wychowawców: p. I. Rereki p. I. Duszczak oraz p. K. Jaśkiewicz. Dzieci zapaliły znicze i złożyły kwiaty. Pomimo upływu od tego tragicznego wydarzenia 83 lat pamięć o poległych pozostaje wciąż żywa. W tygodniu poprzedzającym Święto Zmarłych kiedy myślimy o tych, którzy odeszli, uczniowie, uczcili pamięć tych, których nie znali, a wpisali się oni w historię naszego kraju i serca społeczności wyrzyskiej.

*

Klasa 5c wraz z wychowawcą udała się tradycyjnie na pobliski cmentarz i w jego okolicę. W czwartek 27 października uczniowie zabrali ze sobą miotełki, by za ich pomocą oczyścić groby bezimiennych, poległych na naszej ziemi żołnierzy. Po ich uporządkowaniu nie zapomnieli też o zapaleniu symbolicznych zniczy. W ciszy, skupieniu i chwili modlitwy uczciliśmy  również zmarłych, o których nagrobki nikt nie dba. Była to dla nas wszystkich cenna lekcja.

*

Uczniowie klas młodszych złożyli hołd poległym powstańcom wielkopolskim składając znicze i kwiaty z biało-czerwoną kokardą przy obelisku przed budynkiem szkoły podstawowej w Wyrzysku.

*

Biblioteka szkolna przygotowała okoliczną wystawkę i gazetkę nawiązującą tematycznie do Święta Zmarłych i świąt zadusznych.

Notatka i zdjęcia:

Izabela Duszczak

Izabela Rerek

Daria Maciejewska

nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej