Klasy 5a i 5c postanowiły wspomóc bezdomne, porzucone koty i psy, więc
w październiku zorganizowały wraz ze swoimi polonistkami zbiórkę dla zwierząt
ze schroniska. Wielu uczniów i nauczycieli ochoczo włączyło się w akcję, dostarczając
do szkoły karmę, zabawki, koce, poduszki i inne przedmioty przydatne zwierzakom. Zebraliśmy kilkanaście dużych toreb z darami!

Swoją wizytę w schronisku w Rybowie zaplanowaliśmy na środę 26 października,
a połączyliśmy ją z zabawą w wągrowieckim aquaparku. Pracownice przytuliska „Cywil” oprowadziły nas po placówce położonej w przepięknym o tej porze roku jesiennym lesie i  opowiedziały nam  o losach psów i kotów, które trafiają do tego typu obiektów. Panie odpowiadały także na nasze pytania – omówiły m.in. etapy i warunki adopcji psa, zasady pracy wolontariusza. Bardzo miłym upominkiem i jednocześnie podziękowaniem dla uczniów były magnesy z nazwą schroniska, wizerunkiem psiaka i czerwonym serduszkiem. Wizyta w  schronisku była dla dzieci bardzo dużym przeżyciem, na niejednej buzi  pojawiły się łzy wzruszenia na widok aż 250 psów i 20 kotów niemających swojego domu i kochającego człowieka. Po godzinnej wizycie w azylu dla zwierząt udaliśmy się do aquaparku, gdzie wodnym szaleństwom nie było końca. Basen rekreacyjny oferował naszym uczniom m.in.zjeżdżalnie, fontanny i szumiącą rzekę. Ostatnim punktem naszego środowego wyjazdu był smaczny posiłek w restauracji Luka. Wyprawa,  bezpiecznie spędzony czas pozalekcyjny oraz integracja międzyklasowa były możliwe dzięki opiekunom: pani Darii Maciejewskiej, pani Annie Pietrasik, pani Magdalenie Wachowskiej i panu Łukaszowi Sadłowskiemu.

Wyjazd był nie tylko przyjemny, ale i dał nam wszystkim okazję
do refleksji nad losem naszych braci mniejszych. Młodzi wielbiciele przyrody obiecali, że wrócą do schroniska, by  ponownie wesprzeć zwierzęta i dać im choć chwilę radości, a nas opiekunów bardzo cieszy fakt, iż dzieci mają tak ogromne serca.

Notatka: Daria Maciejewska, Magdalena Wachowska

Fotografie: Anna Pietrasik

Magdalena Wachowska

Daria Maciejewska