Dnia 9 maja 2022r. uczniowie klasy 6a ze Szkoły Podstawowej w Wyrzysku i uczniowie klas starszych ze Szkoły Podstawowej w Kosztowie zostali zaproszeni do Obserwatorium Astronomicznego w Niedźwiadach koło Szubina.

Jest to największe w Polsce amatorskie obserwatorium astronomiczne prowadzone przez  Pałucko-Pomorskie Stowarzyszenie Astronomiczno-Ekologiczne Grupa Lokalna. Do dyspozycji pasjonatów astronomii jest największy w kraju teleskop systemu Newtona o średnicy 603 mm i ogniskowej 2.802 mm oraz wadze 3 ton, który uczniowie mogli zobaczyć z bliska. Na terenie obserwatorium są również inne teleskopy, np. do obserwacji Słońca. W Niedźwiadach odbywają się też każdego roku Ogólnopolskie Zloty Miłośników Astronomii (OZMA).

Nasza wycieczka rozpoczęła się o godzinie 17:30. Po zbiórce przed szkołą wyruszyliśmy w stronę Niedźwiad. Zostaliśmy tam przywitani przez prezesa stowarzyszenia pana Marka Nikodema i pana Przemysława Mazura. Panowie opowiedzieli nam o historii powstania tego wyjątkowego miejsca, nakreślili pokrótce, jak będzie wyglądał nasz pobyt w obserwatorium. Następnie grupa młodzieży została oprowadzona po terenie obserwatorium, a uczniowie mogli z bliska zobaczyć teleskopy. Wielkie wrażenie na uczestnikach wycieczki zrobiła prezentacja multimedialna pt. „Jak wielki jest kosmos?”. Została ona przedstawiona w nowoczesnej sali, w której również była wystawa min. meteorytów i skamieniałości. Wykorzystując bardzo dobre warunki atmosferyczne oraz wspaniałą widoczność, uczniowie mogli pod fachowym okiem miłośników astronomii obserwować niebo oraz poznać budowę nowoczesnej aparatury. Po ogromnej dawce wiedzy przyszedł czas na ognisko i wspólne pieczenie kiełbasek.

Wycieczkę zorganizowała pani Joanna Berndt, a opiekunami uczniów były pani Anna Hoppe, pani Katarzyna Jaśkiewicz i pani Anna Jeske.

J. Berndt