W szkolnej bibliotece na przełomie marca i kwietnia przeprowadzono działania
w ramach Tygodnia do Zaczytania. Bibliotekarki podczas wspólnych spotkań
w szkolnej książnicy zachęcały, by „Wiosną poczuć kuszący smak baśni i legend” – bo tak brzmiało właśnie hasło przewodnie czytelniczego tygodnia. Była to już siedemnasta edycja spotkań z książką, tym razem tematycznie związana z Czerwonym Kapturkiem, Dzielnym Ołowianym Żołnierzykiem, Smokiem Wawelskim czy Calineczką.
            W baśniowo – legendarnej scenerii, ze smoczą jamą w tle spotkaliśmy się z wieloma miłośnikami niesamowitych historii. Jak się okazało legendy nie są ani obce, ani też obojętne młodym wyrzyszczanom! Wspólnej lekturze towarzyszyły nam zabawy ruchowe, zgadywanki i kalambury. Spore grono uczniów skorzystało także z minikonkursów organizowanych codziennie na przerwach – były to baśniowe labirynty, krzyżówki, bingo, wykreślanki i inne zadania językowe, za rozwiązanie których czekały słodkie upominki. Bibliotekarze – na prośbę nauczycielek – udostępniały także płyty z filmowymi wersjami baśni oraz audiobooki z nagraniami znanych oraz mniej popularnych legend europejskich. Spotkaniom towarzyszyły niemal dwa tygodnie tematyczne ekspozycje:  na korytarzu na parterze wystawa prezentująca sylwetki najznamienitszych baśniopisarzy, w bibliotece  ekspozycja na tablicy pn. „Kto decyduje w baśniowej garderobie? Cechy baśni”, przy wejściu do biblioteki gazetka ścienna na temat wybranych legend polskich. Sztalugi na korytarzu drugiego piętra przypominały sylwetki znanych wróżek w humorystycznej odsłonie. Lady biblioteczne obfitowały natomiast w kilkadziesiąt egzemplarzy różnych klechd, bajek, baśni i legend. Trzeba przyznać, że wielu czytelników skorzystało z zaproponowanych tytułów, czytając fragmenty książek na przerwach, ale także zabierając lekturę do domu.

Chętne osoby z klas młodszych i starszych wzięły udział we wspomnianym tygodniu w konkursach plastycznych – najpiękniejsze Calineczki i Małe Syrenki wykonane rozmaitymi technikami zostały wyróżnione i nagrodzone książkami oraz dyplomami. Wśród zwycięzców znaleźli się:

 • Aurelia Czyż kl. 1c
 • Emilia Nowak kl. 1c
 • Julia Żarek kl.1c
 • Zofia Sobieszczyk kl. 1c
 • Iga Mrotek kl. 1a
 • Piotr Nowakowski kl. 1a
 • Lena Rerek kl. 2b
 • Kacper Malczewski kl. 2b
 • Maja Werner kl. 2b
 • Antoni Pałczak kl. 2b
 • Roksana Kukułka kl. 2b
 • Katarzyna Nowakowska kl. 4a

W konkursie literackim pt. „Stwórz własną baśń” została nagrodzona tylko jedna, przepięknie zilustrowana baśń – autorstwa Gabrieli Duber z klasy 4c. Ostatnie nagrody zostały wręczone zwycięzcom tuż po przerwie świątecznej. Zaangażowane w akcję biblioteczną klasy zostały nagrodzone również lizakami. Na wyróżnienie zasługują zwłaszcza wspaniałe wizerunki wróżek, którymi ozdobiły swoje drzwi klasy 3c i 3d. Brawa także dla klas starszych – zwłaszcza 4b oraz 4c, które pieczołowicie wykonywały wizerunki złotych rybek, które z powodzeniem ozdobiły klasy polonistyczne. Zwycięzcom raz jeszcze gratulujemy i zapraszamy wszystkich do udziału w kolejnych akcjach bibliotecznych już niebawem!

Daria Maciejewska