W dniu 30 kwietnia 2021 roku na skwerze przy Alejach w pobliżu Pomnika Chrystusa Króla w Wyrzysku odbyła się  uroczystość otwarcia wystawy plenerowej poświęconej Powstaniu Wielkopolskiemu w 102. rocznicę rozejmu w Trewirze.

Wystawa pod nazwą „Toast za zwycięstwo” pod Honorowym Patronatem Wiceministra Spraw Zagranicznych pana Szymona Szynkowskiego vel Sęk odbyła się w grodzie nad Łobżonką. Pan Adam Bogrycewicz, radny Sejmiku Wielkopolskiego i Przyjaciel MRM w Wyrzysku, zaproponował organizację tej wystawy Młodzieżowej Radzie Miejskiej w Wyrzysku. Wystawa składająca się z 5 zewnętrznych tablic upamiętniających zwycięskie powstanie z lat 1918 – 1919 odbywa swoiste tourne po województwie. Pomysłodawcom projektu zależy na pielęgnowaniu pamięci o Powstaniu Wielkopolskim ze szczególnym naciskiem na radość ze zwycięskiego zrywu niepodległościowego i skierowanie projektu do młodego pokolenia. Charakter wydarzenia zakłada, aby było ono dostępne dla szerokiego grona odbiorców, angażujących się również w przygotowanie projektu. Wystawa swoją premierę miała 15 lutego w Poznaniu przed budynkiem Urzędu Wojewódzkiego. Następnie była w Wolsztynie i zawitała na północ Wielkopolski do Wyrzyska, gdzie będzie dostępna do obejrzenia do 15 maja br. Prologiem do wyrzyskiej uroczystości był filmik przygotowany przez młodych  radnych MRM, który był dostępny w internecie.

         Uroczystość, która odbyła się w reżimie sanitarnym,  poprowadzili radni MRM w Wyrzysku. Słowo wstępne wygłosiła Aleksandra Bystrzycka – przewodnicząca młodej rady, następnie głos zabrała Amelia Purczyńska – sekretarz rady, która przedstawiła  wyrzyski akcent powstania, zaś radna Aleksandra Janik przeczytała list od pani Natalii Janikowskiej – prezes Stowarzyszenia Projekt Poznań, głównego organizatora wystawy w Wielkopolsce. Fundatorami wystawy zostali: Polska Izba Biznesu „Wielkopolska Izba Gospodarcza”, firma Komat, patronat główny objął Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz Wojewoda Wielkopolski i Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, zaś patronat medialny Radio Poznań. W tej miłej uroczystości uczestniczyli niemalże wszyscy radni Młodzieżowej Rady Miejskiej w Wyrzysku. Na uroczystość przybyli także zaproszeni goście: pan Adam Bogrycewicz – radny Sejmiku Wielkopolskiego, pani Bogusława Jagodzińska – Burmistrz Wyrzyska wraz z zastępcą panem Jackiem Wiśniewskim, przedstawiciele Rady Miejskiej w Wyrzysku – pan Roman Łuka – przewodniczący Rady, wiceprzewodniczący  Rady  pan  Ryszard Sell oraz radni – pan Tomasz Bogdański, pan  Leszek Matuszewski, pan Krzysztof Bartkus, pan Leszek Malczewski, wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Wyrzysku pani Małgorzata Dróbka-Jiers, przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Wyrzyska, opiekunowie rady, harcerze i mieszkańcy Wyrzyska. Całość wystawy uzupełniły pamiątki i zdjęcia z licznych uroczystości organizowanych w ramach obchodów upamiętnienia powstania  przygotowane przez Szkołę Podstawową im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku. Jak podkreśliła Aleksandra Bystrzycka, która prowadziła uroczystość, w Wyrzysku jest wiele akcentów powstańczych. Mamy szkołę im. Powstańców Wielkopolskich, obok której znajduje się obelisk upamiętniający powstańców, mamy  rondo im. Powstańców Wielkopolskich, w mieście znajdują się murale o Powstaniu Wielkopolskim i liczne mogiły powstańcze na cmentarzach.

Organizatorzy zapraszają mieszkańców Wyrzyska i okolic do odwiedzenia wystawy w dowolnym terminie do połowy maja. Słowa uznania należą się wszystkim, którzy pomogli w organizacji tej pięknej uroczystości. Była to wspaniała lekcja historii i patriotyzmu oraz świetna promocja MRM w Wyrzysku.

                                                                                                     R. Sell

zdjęcia: R. Głyżewski