Kogo obejmuje spis powszechny?

Każdy mieszkaniec Polski jest zobowiązany samodzielnie przeprowadzić samospis. Jeżeli  obawiasz się, że ze względu np. na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność nie będziesz  w stanie spisać się samodzielnie skontaktuj się z infolinią spisową pod nr 22 279 99 99. Uzyskasz tam informacje, w jaki sposób możesz się spisać. Infolinia funkcjonuje od poniedziałku do piątku   w godzinach od 8.00 do 18.00    (z wyłączeniem dni świątecznych).

Można również skorzystać z utworzonego w Urzędzie Miejskim w Wyrzysku przy ul. Bydgoskiej 29 punktu do samospisu.  Osoby zainteresowane dokonaniem samospisu w siedzibie Urzędu Miejskiego                   w Wyrzysku prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny pod numerem 67 286 41 18 lub 67 286 41 40     w godzinach pracy Urzędu: w poniedziałek od godz. 7.30 do godz. 16.30, we wtorek i w środę od godz. 7.30 do godz. 15.30,  w czwartek i w piątek od godz. 7.30 do godz. 15.00 w celu umówienia się na konkretny termin.

Czy spis jest obowiązkowy?

Tak, każdy obywatel zobowiązany jest do udzielania dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi w formie samospisu internetowego oraz wywiadu telefonicznego. Jeśli nie spisałeś się przez Internet lub na infolinii, zadzwoni do Ciebie rachmistrz – zgodnie z ustawą nie możesz odmówić przekazania danych rachmistrzowi.  Będą dzwonić z numeru 22 828 88 88.  Rachmistrz spisowy ma nadany oficjalny identyfikator wydany przez Wojewódzkie Biuro Spisowe zawierający imię i nazwisko, numer, godło, informację o przetwarzaniu danych osobowych. Tożsamość rachmistrza można sprawdzić na infolinii spisowej pod numerem 22 279 99 99 i również poprzez aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/ Z uwagi na panującą pandemię koronawirusa, decyzją Generalnego Komisarza Spisowego rachmistrzowie nie będą realizować wywiadów bezpośrednich (i odwiedzać respondentów w domach) aż do odwołania. Osoby, które pukają do drzwi i podają się za rachmistrzów mogą być oszustami. Prosimy zgłaszać takie przypadki na policję. Jeśli obowiązek spisowy został już zrealizowany przez Internet albo poprzez infolinię spisową nikt nie będzie dzwonić do respondentów w tej sprawie. Takie kontakty mogą być próbą wyłudzenia danych.

W przypadku uzasadnionych wątpliwości co do wiarygodności i rzetelności rachmistrza spisowego, prosimy zaistniały incydent niezwłocznie zgłaszać

Jaki zakres informacji będzie zebrany w spisie?

Formularz spisowy ma jeden wzór dla wszystkich i jest podzielony na dwie części osobową i mieszkaniową. W formularzu znajduje się osiem bloków tematycznych:

  • Charakterystyka demograficzna osób,
  • Aktywność ekonomiczna osób,
  • Poziom wykształcenia,
  • Niepełnosprawność,
  • Migracje wewnętrzne i zagraniczne,
  • Charakterystyka etniczno-kulturowa,
  • Gospodarstwa domowe i rodziny,
  • Stan i charakterystyka zasobów mieszkaniowych (mieszkania i budynki).

Jeśli jesteś zainteresowany, jakie dokładnie dane będą zbierane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021, Główny Urząd Statystyczny udostępnił pełną listę pytań. Wszystkie informacje na temat spisu dostępne są na stronie: https://spis.gov.pl/.

Jeżeli ktokolwiek zidentyfikuje zdarzenie podszycia się pod jego tożsamość powinien niezwłocznie powiadomić o tym fakcie GUS kontaktując się z infolinią spisową pod numerem 22 279 99 99 (infolinia działa od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00 i jest obsługiwana przez pracowników statystyki publicznej) lub poprzez formularz: https://stat.gov.pl/pytania-i-zamowienia/pytanie-o-narodowy-spis-powszechny-ludnosci-i-mieszkan/zaznaczając w temacie „bezpieczeństwo, w tym zgłoszenie naruszenia bezpieczeństwa”.

Gminny Komisarz Spisowy

  (-)  Bogusława Jagodzińska