W dniach od 30 listopada do 3 grudnia w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka oraz Dzień Obrony Praw Dziecka, czyli święta osób zaangażowanych w działania na rzecz poszanowania praw i wolności człowieka.

W szkole zostały zaprezentowane gazetki, które przybliżyły uczniom tematykę owych dni. Na korytarzach szkolnych wywieszono hasła głoszące prawa dziecka. Każdy uczeń przechodząc korytarzem szkolnym, mógł zapoznać się ze swoimi prawami. W klasach młodszych przeprowadzono pogadanki na temat praw dziecka, a także zostały wykonane prace plastyczne w kształcie postaci, na której uczniowie zapisywali jedno wybrane przez siebie prawo dziecka.  Prace uczniów zdobią szkolne korytarze.

Należy również pamiętać, że 3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Celem akcji jest przybliżenie społeczeństwu problemów, z jakimi na co dzień borykają się osoby  niepełnosprawnościami. Tego dnia w szczególny sposób należy zwiększać świadomość i wiedzę społeczeństwa na temat niepełnosprawności, wskazywać konieczność integracji osób z niepełnosprawnościami i wspierać je w każdym aspekcie życia.

Osoby z niepełnosprawnościami mają takie same prawa jak reszta społeczeństwa, jednak z uwagi na ograniczenia, z którymi muszą funkcjonować, warto przypomnieć, że mają one prawo do wolności i bezpieczeństwa, edukacji i ochrony zdrowia, miłości, realizacji swoich marzeń i pasji, integracji oraz pełnego zrozumienia życia w społeczeństwie.

Zachęcamy do obejrzenia poniższego filmu.

Tekst i zdjęcia:

Alina Czekała- Skrzypczak

Paulina Łuka