Dnia 05 kwietnia 2017 r.  w ramach obchodów Dni Zdrowia w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów kl. IV-VI  z p. dr Mariuszem Augustyniakiem.

Celem spotkania było zwrócenie uwagi na problem nadwagi, który coraz częściej dotyka dzieci i młodzież, a to z kolei może negatywnie odbijać się na ich zdrowiu, sylwetce, samopoczuciu, w tym także koncentracji i zdolności do przyswajania wiedzy.

Pan Doktor szczegółowo omówił zasady racjonalnego żywienia oraz główne błędy żywieniowe prowadzące do nadwagi i otyłości, a w konsekwencji do wielu groźnych chorób. Na podstawie piramidy żywieniowej uświadomił uczniom, jak ważne w życiu jest to: co i ile spożywamy. Uczniowie pozyskali wiedzę na temat produktów, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju młodego organizmu, a które należy ograniczyć lub wyeliminować z diety. Podkreślił również znaczenie aktywności fizycznej jako czynnika równie ważnego dla utrzymania prawidłowej masy ciała.

Na koniec Gość pokazał naszym uczniom sposób na to, aby sami spróbowali ocenić, czy ich waga jest prawidłowa do ich wzrostu i wieku. W tym celu wyjaśnił jak należy czytać tzw. siatki centylowe.

Dziękujemy Panu dr Mariuszowi Augustyniakowi za poświęcony czas, ciekawą prelekcję oraz pozostawione naszym uczniom broszury profilaktyczne.

SP Wyrzysk