Znane przysłowie mówi: „Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”. Dotyczy to również wyrabiania właściwych nawyków żywieniowych. Im wcześniej dziecko pozna zasady tworzenia prawidłowej diety i im szybciej zacznie się zdrowo odżywiać, tym osiągnięte rezultaty będą trwalsze. Dlatego ważnym celem działań w naszej szkole jest między innymi zachęcenie uczniów do częstszego spożywania warzyw i owoców

            Podczas obchodów Dni Zdrowia, które przebiegały pod hasłem: „ Trzymam formę! Zapobiegam nadwadze i otyłości!”,  zrealizowano wiele zadań promujących jedzenie warzyw i owoców jako najlepszych źródeł witamin i składników mineralnych niezbędnych dla młodego organizmu. W wielu klasach na parapetach pojawiły się doniczki z zieloną rzeżuchą, szczypiorkiem lub pietruszką. Codziennie na przerwach wystawiane były skrzynki ze świeżymi jabłkami. Na lekcjach odbywały się pogadanki w celu podniesienia świadomości dzieci na temat właściwego odżywiania się. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, dlaczego tak ważne jest codzienne spożywanie owoców i warzyw, a dlaczego należy unikać jedzenia słodyczy lub fast food-ów. Podczas zajęć plastycznych powstawały piękne prace o tematyce prozdrowotnej. Klasy szóste malowały realistyczne obrazy przedstawiające kolorowe kompozycje z warzyw lub owoców. Klasy piąte przedstawiały wybrane jarzyny jako wesołą postać z kreskówek, natomiast uczniowie klas czwartych tworzyli plakaty, na których umieszczali ciekawe hasła propagujące zdrowe odżywianie.

Dużą popularnością cieszył się jednodniowy konkurs polegający na zgromadzeniu przez klasę jak największej liczby pluszowych maskotek przedstawiających rozmaite warzywa i owoce. Tego dnia na ławkach obok uczniów zasiadły wesołe brokuły, pomidory, banany, jabłka i truskawki. Wśród klas powstał ranking na najsympatyczniejszą owocową zabawkę.

Na zakończenie Dni Zdrowia uczniowie mieli okazję wykorzystać zdobytą wiedzę w działaniu praktycznym. Pod czujnym okiem wychowawców w fartuszkach, z deseczką

i nożykiem przystąpili do tworzenia zdrowych posiłków. Z różnego rodzaju warzyw i owoców powstawały kulinarne cuda. W sali widowiskowej utworzono ogromny szwedzki stół, z którego każdy mógł skosztować przygotowanych przez uczniów potraw: sałatek, szaszłyków owocowych i kolorowych kanapek z pełnoziarnistego chleba.

Wszystkie klasy czynnie uczestniczyły w obchodach Dni Zdrowia w szkole. Cieszy nas zaangażowanie zarówno uczniów, jak i wychowawców oraz pomoc rodziców, bez których realizacja wielu działań oraz konkursów nie byłaby możliwa. Każda klasa otrzymała dyplom i ryzę papieru do ksero. Klasy, które uzyskały najwięcej punktów za udział w poszczególnych działaniach, odebrały dodatkowe nagrody w postaci lin do skakania w grupie, skakanek i artykułów papierniczych.

Działania miały charakter profilaktyczny, były realizacją programu wychowawczego i profilaktycznego szkoły. Nagrody, materiały oraz środki dydaktyczne do przeprowadzenia zajęć, konkursów zostały zakupione dzięki dofinansowaniu w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Tekst

Barbara Kornacka