We wtorek 11 kwietnia 2017r. odbyły się w Szkole Podstawowej w Wyrzysku dwie imprezy – „Cała Polska czyta dzieciom” dla klas 1-6 oraz „Potyczki z językami obcymi” dla  klas 4-6.

Panie bibliotekarki w ramach cyklicznej imprezy czytelniczej wybrały wiersz Jana Brzechwy „Pchła Szachrajka”. Pani Elżbieta Kwasek przeczytała utwór o przygodach pewnej sprytnej pchły, wzbogacony prezentacją multimedialną z odpowiednimi do tekstu ilustracjami, przygotowaną przez panią Katarzynę Chyłę.

Uczniowie z zapartym tchem wsłuchali się w mistrzowskie słowa i rymy kochanego przez wszystkie pokolenia poety.

Potem nadszedł czas „Potyczek z językami obcymi”, które przygotowały trzy panie Anny – Panek, Pietrasik i Poniewierska, nauczycielki języka angielskiego, i pani Ewa Balcerowicz, nauczycielka języka niemieckiego.

By rozruszać publiczność językowo i fizycznie, zaśpiewano z „figurami” piosenkę „If you`re happy…”. Zabawa była przednia.

Następnie przedstawiciele klas czwartych, piątych i  szóstych przystąpili do konkursu językowego, który polegał na podaniu znaczenia i przeliterowaniu słówek angielskich i  niemieckich. Zwycięzcy zostali nagrodzeni słodkimi upominkami.

Uczennice klasy 5b przedstawiły scenkę „Wycieczka do Paryża”, której bohaterką była pewna koza turystka. Znalazłszy się w stolicy Francji, nabrała ochoty na kawę i ciastko. Niestety nie potrafiła ich sobie zamówić, gdyż umiała, jak to koza, mówić tylko „mee, mee,…” Wyniknęły z tego śmieszne nieporozumienia i morał „Jeżeli będąc za granicą, nieznośnych nie chcesz strzelać byków, to się już dłużej nie namyślaj i zacznij uczyć się języków”.

I ta puenta może być chyba najlepszym argumentem, by zachęcić uczniów do  poznawania i uczenia się języków obcych, bo NAPRAWDĘ WARTO!

 

Opracowała Ewa Balcerowicz