W piękny majowy dzień klasy trzecie Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich z Wyrzyska wybrały się na wycieczkę do Szymbarku. Jest to miejsce magiczne i nietuzinkowe, położone w samym sercu Kaszub u stóp największego zniesienia na Pomorzu – góry Wieżycy. W towarzystwie  przewodnika nasi uczniowie mogli zobaczyć i zwiedzić unikalne w skali światowej obiekty min. Najdłuższą Deskę Świata, Dom Sybiraka z łagrem, Bunkier TOW „Gryf Pomorski” i największy koncertujący do dziś Fortepian Świata.

Będąc w Bunkrze TOW, dzięki specjalnym efektom akustycznym, przeżywaliśmy prawdziwy nalot. Mogliśmy także zasiąść przy Stole Noblisty, który jest kontynuacją rekordowego dzieła wiszącego na ścianie, a więc Najdłuższej Deski Świata, nazwany na pamiątkę Pokojowej Nagrody Nobla dla Lecha Wałęsy. Stół ma 35 metrów długości, został wykonany z jednego kawałka drewna, może zasiąść przy nim 230 osób, a waży 6  ton.

Byliśmy w Domu Sybiraka czyli w drewnianym domu przywiezionym spod Irkucka. Słowa nie są w stanie wyrazić atmosfery tego domu. Każdy powinien go zobaczyć, by na chwilę pochylić się w zadumie nad ciężkim losem naszych rodaków.

Najbardziej zachwycił nas Największy Fortepian Świata, który mierzy 6,04 metra długości, 2,55 szerokości i 1,87 wysokości i waży 1,8 tony.

W Szymbarku znajduje się  też niespotykany, postawiony na dachu ciekawy budynek tzw. Dom do Góry Nogami. Wchodzi się do niego przez okno szczytowe i spaceruje po suficie. Największe wrażenia czekały jednak na nas u góry, a tak naprawdę na parterze, gdzie każdy dostaje zawrotów głowy i z trudem może utrzymać równowagę, wszyscy odczuwaliśmy efekty zawirowań błędnika. Wizyta w tym domu zostaje w pamięci na długo i sprawia, że na naszych twarzach pojawia się szeroki uśmiech.

Byliśmy również na najwyższym wzniesieniu pasma Morenowych Wzgórz Szymbarskich, które jest jednocześnie najwyższym punktem całego niżu polskiego – wieży widokowej, z której mogliśmy podziwiać piękno lasu bukowego, Jezioro Ostrzyckie oraz Szlak Wodny Kółko Raduńskie.

Czas spędzony w Szymbarku z pewnością na długo utkwi w naszej pamięci i pozostawi miłe wspomnienia.

 

Opracowanie:

Mieczysława Kaczmar-Bernacka