Dnia 11 maja br. uczniowie kl. III Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku udali się w pielgrzymkę dziękczynną za dar I Komunii św. do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu. Organizatorem wyjazdu był ks. Janusz Dróżkowski proboszcz parafii pw. Św. Marcina bpa w Wyrzysku, a uczestniczyli też: p. katechetka Renata Belaid i rodzice oraz opiekunowie.

Po dotarciu do Lichenia udaliśmy się do lasu grąblińskiego i poznaliśmy historię objawień Matki Bożej. Z kart wydarzeń dowiedzieliśmy się, że pierwsze ukazanie się Maryi dokonało się na pobojowisku pod Lipskiem w 1813 r. W krwawej bitwie brały udział między innymi legiony polskie, które poniosły ogromne straty. Jeden z legionistów Tomasz Kłossowski, z zawodu kowal, bardzo ciężko ranny w bitwie i niezdolny sobie samemu pomóc, przyzywał pomocy Maryi i prosił Ją o ratunek. Przeniknięty cierpieniem, ujrzał przemieszczającą się po pobojowisku postać Maryi, która obiecała mu pomóc i zobowiązała go do odnalezienia wizerunku przypominającego Jej obecny wygląd. Cudownie ocalony legionista, po wielu latach poszukiwań, odnalazł pod Częstochową obraz przedstawiający postać Maryi, którą widział na pobojowisku pod Lipskiem i przeniósł do swojego domu w Izabelinie. Obraz przedstawiający postać Maryi z koroną na głowie i orłem na piersiach został przez kowala otoczony szczególną czcią. Przez pewien czas przechowywał go w domu, a następnie przeniósł do odległego o trzy kilometry grąblińskiego lasu. Tam, przy leśnej ścieżce, umieścił go na sośnie w maleńkiej kapliczce. Po kilku latach w 1850 r. to miejsce zasłynęło objawieniami. Matka Boża, przypominająca postać z obrazu leśnej kapliczki, ukazała się trzykrotnie pasterzowi Mikołajowi Sikatce, przez którego wzywa ludzi do pokuty, modlitwy i nawrócenia. Rozwój tego miejsca i liczna obecność pielgrzymów w Licheniu są przede wszystkim dziełem samego Boga. Maryja wybrana na Matkę Syna Bożego, a następnie wszystkich wierzących, przewodzi swoim dzieciom i nieustannie wstawia się za nami.

Po uczczeniu miejsca objawień Maryi wyrzyscy pielgrzymi udali się do bazyliki, pobudowanej na wzór watykańskiej bazyliki św. Piotra, by o godz. 10-00 uczestniczyć we mszy św. dziękczynnej za dar przyjęcia po raz pierwszy Pana Jezusa do swego serca.

Po mszy św. zwiedzaliśmy bazylikę. Wchodząc na licheńską Golgotę, rozważaliśmy poszczególne Stacje Drogi Krzyżowej. Po wspólnej modlitwie mieliśmy czas na indywidualne rozważania, zwiedzanie sanktuarium i na zakup pamiątek. Ok. godz. 15.15 pożegnaliśmy Maryję wspólnym śpiewem: „ O Maryjo żegnam Cię…”, dziękując Bogu za wspólnie spędzony czas oraz przepiękną pogodę, która nam towarzyszyła przez cały dzień.

Tekst i zdjęcia: Renata Belaid