Obchodzony 8 maja Dzień Bibliotekarza i Bibliotek stał się znakomitą okazją do spotkania w magicznym miejscu… Klasy 3b i 5b wraz wychowawczyniami Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku zostały zaproszone do Biblioteki Publicznej w Wyrzysku, by wspólnie świętować Ogólnopolski Tydzień Bibliotek obchodzony pod hasłem: „Biblioteka inspiruje”. Dziś wyrzyska książnica nie tylko zainspirowała nas do nowych czytelniczych poszukiwań, ale także do ruchu na świeżym powietrzu.

Na początku spotkania Pani Marta Dłoniak zabrała nas – przy pomocy swojej prezentacji multimedialnej – w podróż, która wiodła od początków pisma obrazkowego i klinowego, poprzez wynalezienie druku przez Gutenberga, aż po współczesne, elektroniczne wersje książek – ebooki. Zostały nam przypomniane również podstawowe zasady obcowania z książką. Po pokazie wybrani uczniowie mieli okazję zmierzyć się z czytelniczymi zagadkami, które przygotowała nam Pani Marta. Recytowaliśmy m.in. fragmenty „Rzepki”, „Lokomotywy” czy „Murzynka Bambo” autorstwa Juliana Tuwima, a także wiersza „Na straganie” Jana Brzechwy. Odważni uczestnicy konkursu za swe odpowiedzi otrzymali miłe upominki.

Po części wprowadzającej nadszedł czas na wizytę w bibliotece – między regały zaprosiły nas Pani Magdalena Smełsz – kierownik Bibliotek Publicznej oraz Pani Barbara Pawlak znana wielu uczniom zaprzyjaźniona bibliotekarka. Panie zaprezentowały nam krótko zasady działalności wypożyczalni, oprowadziły po wszystkich salach i przedstawiły nowy program ułatwiający wypożyczanie książek o nazwie „Sowa”.  Bibliotekarki zachęciły także do częstego korzystania
z bogatej oferty lektur, dzieł popularnonaukowych czy nowości czytelniczych. Przekonały nas również, że biblioteka to nie szare, smutne i wymarłe miejsce – przeciwnie – to obszar tętniący życiem, kolorami, wypełniony ludźmi, zapachami, smakami i uśmiechem.

Ostatnim etapem naszej wędrówki okazał się ogród przed M-GOK- iem. Tam czekały już na nas piłki, skakanki, badminton, kolorowanki, kręgle i…przepyszne kiełbaski upieczone przez przyjaciela naszej szkoły – Pana Krzysztofa Śmigaja. Na stolikach nie zabrakło także słodkości. Atmosfera dzisiejszego spotkania była niezwykła z kilku powodów – po pierwsze z okazji samego Tygodnia Bibliotek, po drugie – z faktu, iż biblioteka zaskoczyła nas po raz kolejny, po trzecie (wreszcie) – z tej przyczyny, iż odtąd będzie nam się kojarzyła z samymi przyjemnościami. Należą do nich: życzliwe uśmiechy pań bibliotekarek, radosna zabawa w majowym słońcu, nietuzinkowe dekoracje przenoszące nas w świat baśni… Wielu z nas zapewne wróci do tego magicznego miejsca niebawem, bo… „biblioteka inspiruje”!

Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek przekazaliśmy gratulacje i serdeczne życzenia od całej naszej szkolnej społeczności.

Daria Maciejewska

Teresa Wójcik

fot. D. Maciejewska, S. Nowak, O. Wojciechowska