Dnia 18 marca 2016 roku 6 Drużyna Harcerska „Sokoły” im. Franciszka Muracha działająca przy Szkole Podstawowej w Wyrzysku spotkała się w harcówce na zbiórce harcerskiej, by wspólnie przypomnieć sobie ważne wydarzenia z dziejów powstania Państwa Polskiego, a dokładnie, te które dotyczyły roku 966. Na zbiórkę zaproszono specjalnego gościa – pana Wojciecha Sobiecha – nauczyciela historii w ww. szkole. Zaproszony w bardzo interesujący i niezwykle ciekawy sposób przybliżył harcerzom znane i mniej znane fakty, dotyczące procesu chrystianizacji Państwa Polskiego. Gość posługując się prezentacją multimedialną opowiedział także o znaczeniu i wpływie jaki Sakrament Chrztu wywarł na kierunek rozwoju nowopowstałego Państwa Polskiego, a także przybliżył młodzieży sylwetki: Mieszka I i Dobrawy. Pan Wojtek jest absolwentem wyrzyskiej szkoły podstawowej, dlatego spotkanie odbyło się w ramach projektu „Nasi absolwenci”, który  intensywnie realizuje szkoła.

W związku, iż w tym roku obchodzimy okrągłą 1050 rocznicę Chrztu Polski, przypomnienie wiadomości z tego okresu jest jednym z 3 zadań z propozycji programowej, jakie zrealizować zamierzają harcerze, by otrzymać okolicznościową odznakę. Ponadto takie zadania bardzo mocno wpływają na pogłębienie u młodzieży ducha patriotycznego oraz religijnego opartego na wartościach chrześcijańskich. Kolejnym zadaniem z tego cyklu jest  Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Harcerzy do grobu Świętego Wojciecha, która odbędzie się  już w kwietniu.

Po zbiórce harcerze z ogromną wdzięcznością podziękowali przybyłemu gościowi. Jednak to nie był koniec niespodzianek, ponieważ zbiórka o chrzcie stanowiła nieprzypadkowe podłoże do złożenia przyrzeczenia harcerskiego, bowiem w chwili przyjęcia chrztu człowiek wstępuje do nowej rodziny, do rodziny chrześcijańskiej. W związku z powyższym harcerze także przyjęli do swego grona 3 nowych członków rodziny harcerskiej.  Na rozkaz drużynowej, która pomyślnie zamknęła okres próby: Michalinie, Weronice i Antoniemu, złożyli oni przyrzeczenie harcerskie  w obecności zaproszonego gościa i zaproszonych rodziców. Po gratulacjach i wrażeniach  nadszedł czas na relaks. Harcerze zorganizowali sobie maraton filmowy i nocowali w szkole.

Nazajutrz intensywnie zabrali się do pracy zbierając żywność dla dzieci z rodzin najbardziej potrzebujących. W działaniach wsparła ich 8 Gromada Zuchowa „Białe Wilczki”. Dzięki hojności mieszkańców naszej Gminy udało się sprawić radość na dziecięcych twarzyczkach. Wielki tydzień okazał się bardzo pracowity, gdyż  harcerze dzielili zebraną żywność, pakowali ją i rozwozili gotowe paczki do wytypowanych rodzin z Wyrzyska i okolic. Następnie w Wielki  Piątek wzięli udział w drodze krzyżowej ulicami miasta, a w Wielką Sobotę czuwali przy grobie Pana Jezusa.

 

Korzystając z okazji chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować tym, którzy okazali swą dobroć i wsparli nas w działaniu, jakim była Zbiórka Żywności.

Z całego serca raz jeszcze dziękujemy!

 

Opracowanie:

6 DH „Sokoły”