Dnia 15 października 2015 roku w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku odbyło się pierwsze spotkanie w projekcie szkolnym „NASI ABSOLWENCI”, którego autorem jest dyrektor Danuta Buryta-Arndt. Na zaproszenie Anny Pietrasik naszym gościem była dr Anna Dubownik, geograf, adiunkt na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

1
W spotkaniu z panią Anną uczestniczyły klasy piąte i szóste. Uczniowie z przejęciem słuchali o wielkich pasjach pani doktor, jakimi są geografia i podróżowanie. Opowiedziała im o swoich dwóch wyprawach przez Atlantyk. Na przełomie lat 2012 i 2013 wzięła udział
w pierwszej wyprawie w ramach projektu Niebieska Szkoła, a na początku 2015 roku w drugiej. Jej uczestnicy płynęli wykorzystując stary szlak żaglowców. Wspomniała o tym, że na żaglowcu bardzo ważna jest współpraca, tak jak w szkole. Zaznaczyła potrzebę znajomości języków obcych, gdyż bez tej umiejętności taka podróż nie byłaby możliwa. Przygotowane zdjęcia oraz krótki film ukazały uczniom wspaniałości, jakie niesie przygoda na morzu, ale również uświadomiły obowiązki oraz potrzebę nauki. Pani Dubownik zachęcała dzieci do nauki i kreatywności, gdyż tacy ludzie mają później duże szanse spełniać swoje marzenia, choćby w Niebieskiej Szkole.
Nasz gość zakończył spotkanie krótkim quizem z nagrodami. Uczniom bardzo podobały się opowieści. Wręczyli naszej absolwentce notatnik podróżnika oraz podziękowanie od dyrekcji, grona pedagogicznego i uczniów za ekscytujące pokazanie swojej pasji oraz za poświęcony czas. Naszemu gościowi życzymy samych sukcesów zawodowych oraz dalszego spełniania marzeń.
Tekst: Anna Pietrasik
Zdjęcia : Anna Poniewierska