31 maja 2024 r. obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu. Święto to stanowi okazję do zwrócenia uwagi na powszechność palenia papierosów oraz jego negatywne skutki zdrowotne. Dzień ten został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywołanymi przez palenie papierosów.

            Z okazji tego dnia, w ramach zajęć z pedagogiem, w poszczególnych klasach zostały przeprowadzone zajęcia profilaktyczne na temat promocji zdrowego stylu życia wolnego od dymu tytoniowego, dostarczenia wiedzy na temat skutków zdrowotnych biernego i czynnego palenia papierosów oraz używania e-papierosów. Zwrócono też uwagę na aspekt ekonomiczny palenia tytoniu, a także na kształtowanie postaw asertywnych. Podczas zajęć uczniowie pracowali indywidualnie, ale również w grupie, starając się odpowiedzieć na nurtujące pytania dotyczące palenia papierosów. Mieli również okazję obejrzeć spot reklamowy oraz film edukacyjny kampanii społecznej ,,Nie spal się na starcie”, skierowane do osób w wieku 12-16 lat, a organizowanej przez Fundację Aflofarm.

            Zajęcia profilaktyczne miały na celu przede wszystkim zwiększenie wiedzy w zakresie szkodliwości dymu tytoniowego oraz kształtowanie umiejętności dbania o własne zdrowie.

Tekst i zdjęcia: Paulina Łuka