Dzień 1 – 12.06.2023

            Nasza czterodniowa wycieczka do Londynu rozpoczęła się 11 czerwca o godzinie 23:30, kiedy to udaliśmy się autokarem na lotnisko w Gdańsku. Stamtąd odlecieliśmy samolotem do Stansted. Kierownikiem naszej  wycieczki była p. Anna Polewczyńska, a opiekunami p. Danuta Buryta – Arndt oraz p. Aleksandra Walczak.  Londyn przywitał nas piękną i ciepłą pogodą. Po przybyciu na miejsce udaliśmy się do centrum miasta na lunch. Po posiłku przemieściliśmy się metrem do miejsca zakwaterowania, gdzie zostawiliśmy nasze bagaże. Metro londyńskie zrobiło na nas wielkie wrażenie, gdyż dla większości z nas była to pierwsza podróż tym środkiem transportu. Następnie rozpoczęliśmy zwiedzanie stolicy Anglii.

            Spacer rozpoczęliśmy od Tower Bridge. Jest to najsłynniejszy most w Londynie, często mylony z London Bridge. Cechą charakterystyczną są dwie wieże połączone dwoma pomostami umożliwiające ruch pieszych. Odwiedzający mogą obserwować, za odpowiednią opłatą, moment podnoszenia mostu zwodzonego z góry. Potem niedaleko mostu London Bridge zwiedziliśmy Katedrę Southwark. Można tu zobaczyć witraż poświęcony Williamowi Szekspirowi. Następnie zobaczyliśmy słynny Teatr Szekspira, w którym do dzisiaj odbywają się przedstawienia na podstawie dzieł słynnego angielskiego pisarza. Bilety na sztuki teatralne kosztują kilka funtów i można je kupić w godzinach otwarcia teatru. Wędrując brzegiem Tamizy mieliśmy okazję zobaczyć budynek galerii Tate Modern, a także przejść mostem Millenium Bridge na drugi brzeg rzeki ku Katedrze St. Paul’s. Po wyczerpującym zwiedzaniu nadszedł czas na posiłek zorganizowany przez biuro turystyczne. Po nim udaliśmy się na zasłużony odpoczynek do miejsca zakwaterowania z niecierpliwością oczekując następnego dnia.

Dzień 2 – 13.06.2023

            Poranek przywitał nas ponownie piękną pogodą i po śniadaniu w formie szwedzkiego bufetu rozpoczęliśmy zwiedzanie od spaceru po Hyde Parku, który jest jednym z kilku królewskich parków w Londynie, a także miejscem wielu koncertów na wolnym powietrzu. Występowali w nim między innymi Queen, Madonna, Pink Floyd czy Eric Clapton. W parku tym znajduje się Speaker’s Corner. Jest to miejsce przemówień i debat, odbywających się zwłaszcza w niedzielne poranki. Przed parkiem zobaczyliśmy Marble Arch – oryginalną bramę Pałacu Buckingham. Stamtąd pojechaliśmy metrem pod Tower of London, czyli słynną Twierdzę Londyńską i jeden z najsłynniejszych symboli monarchii brytyjskiej. Zapisał się on jako więzienie bez drogi ucieczki, a dziś funkcjonuje jako muzeum. Przetrzymywano tam wielu więźniów politycznych. Zapoznaliśmy się także z legendą dotyczącą tej budowli. Według wierzeń kruki zamieszkujące twierdzę są gwarantem trwałości imperium brytyjskiego. Następnie udaliśmy się w podróż statkiem po Tamizie w kierunku kolejnej atrakcji turystycznej – London Eye. Na pokładzie mogliśmy wysłuchać w języku angielskim ciekawostek o zabytkach otaczających brzeg rzeki, a także o historii architektury Londynu. Podziwialiśmy również Krążownik HMS Belfast, statek muzeum z okresu II wojny światowej. Po rejsie, przemieszczając się w kierunku London Eye, zobaczyliśmy replikę galeonu Golden Hind (Złota Łania).Był on okrętem flagowym Francisa Drake’a podczas jego podróży dookoła świata. Spośród pięciu okrętów biorących udział w wyprawie był największy i jako jedyny powrócił cało do Anglii.

            Po rejsie nastąpił długo wyczekiwany moment zwiedzania – wjazd na London Eye, zwany też Kołem Milenijnym. Jest to słynny diabelski młyn o wysokości 135 metrów, który na stałe wpisał się w panoramę Londynu. Na kole zmontowano 32 kapsuły, które symbolizują 32 dzielnice stolicy Anglii, a we wszystkich kapsułach może jednocześnie przebywać 800 osób. Co ciekawe kapsuły ponumerowane są od 1 do 33! Brakuje 13 z powodu angielskich przesądów. Przez ponad  30 minut podziwialiśmy piękną panoramę Londynu i zrobiliśmy niesamowite zdjęcia. Przejażdżka London Eye pozostanie na długo w naszej pamięci.

            Po wielogodzinnym zwiedzaniu udaliśmy się na obiad, którym było słynne, angielskie Fish & Chips czyli ryba z frytkami.

            Po posiłku i nabraniu sił przyszedł czas na wspaniałe Muzeum Historii Naturalnej. Jest to jedno z najchętniej odwiedzanych muzeów w Londynie. Mogliśmy w nim zobaczyć szkielety dinozaurów oraz inne prehistoryczne stwory (m.in. ogromny szkielet płetwala błękitnego), a także model ruszającego się we wszystkie strony tyranozaura. Oprócz prehistorycznych gadów można w nim oglądać różne gatunki motyli i owadów, skamieliny morskich stworów, wystawę poświęconą ptakom oraz kolekcje minerałów, a także wystawę poświęconą ewolucji ziemi. Podczas zwiedzania udało się zobaczyć ogromną sekwoję, a także najbardziej kompletny odnaleziony szkielet Stegozaura. Zwiedzanie zakończyliśmy wizytą w sklepie z pamiątkami.

Dzień 3 – 14.06.2023

            Kolejnego dnia udaliśmy się metrem na zmianę warty pod Pałacem Buckingham, która jest jedną z obowiązkowych atrakcji turystycznych Londynu. Ceremonia odbywa się co dwa dni o godz. 11:30 przed pałacem. Zaskoczyło nas to, że asfalt prowadzący traktem królewskim jest koloru czerwonego. Dzięki naszej przewodniczce, mieliśmy okazję zobaczyć, z odległości około 3 metrów, wyjazd króla Karola III limuzyną na zmianę warty i do pracy w pałacu. To niesamowite, że król pozdrowił wszystkich machając i uśmiechając do zebranego tłumu, co wzbudziło słuszny aplauz. Kto miał taką możliwość uwiecznił tę niezapomnianą chwilę na filmie i na zdjęciach. Potem, pełni emocji z możliwości „spotkania na żywo króla Wielkiej Brytanii”, przemieściliśmy się pod pałac i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia.

            Kolejnym punktem programu był spacer przez St. James’s Park, w którym mogliśmy zrelaksować się na trawie i nabyć sił na dalsze zwiedzanie. Stamtąd przeszliśmy pod gmach Opactwa Westminsterskiego oraz Domów Parlamentu wraz ze słynną Wieżą Zegarową i Big Benem. Uczniowie mieli okazję zrobić zdjęcia przed słynną czerwoną budką telefoniczną, a także wziąć udział w konkursie na jak największą liczbę osób mieszczącą się we wnętrzu budki. Rywalizację wygrała grupa dziewcząt!

            Potem przeszliśmy na Trafalgar Square, czyli Plac Trafalgarski, gdzie w jego centrum stoi 55-metrowa kolumna Nelsona, najsłynniejszego admirała floty brytyjskiej.  Jest to także miejsce zgromadzeń politycznych i dużych imprez miejskich takich jak sylwester i obchody świąt Bożego Narodzenia. Po drodze minęliśmy siedzibę premiera na Downing Street 10 oraz bramy Gwardii Konnej.

            Następnie nadszedł czas na obiad w China Town, po którym udaliśmy się na spacer po Piccadilly Circus i Carnaby Street do najstarszego i największego sklepu z zabawkami w Londynie – Hamleys. Pod koniec dnia przejechaliśmy tak zwanym czerwonym (piętrowym) autobusem na Oxford Street, aby doświadczyć zakupów w Primarku. Wzbudziło to zachwyt szczególnie  wśród dziewcząt. Wyczerpani, ale zadowoleni wróciliśmy , także piętrowym autobusem, do miejsca zakwaterowania na zasłużony odpoczynek. Wieczór upłynął nam pod kątem pakowania i przygotowania się na powrót do domu.

Dzień 4 – 15.06.2023

            O poranku, ostatniego dnia opuściliśmy przyjazny hotel i pojechaliśmy zwiedzić ostatni punkt programu – British Museum, czyli Muzeum Brytyjskie. Znajdują się w nim bogate zbiory archeologiczne i architektoniczne. Co ciekawe, od początku jego istnienia zwiedzanie muzeum jest darmowe. Głównym celem zwiedzania było zobaczenie wystawy egipskiej, gdzie zaprezentowano takie artefakty, jak sarkofagi mumii egipskich, w tym mumię kota, fragmenty budowli starożytnego Egiptu, a także starożytne egipskie pismo – hieroglify. Zwiedzając muzeum podziwialiśmy także elementy kultury greckiej.

            Po Muzeum Brytyjskim nadszedł czas na podróż do domu. Metrem przemieściliśmy się na stację Victoria, skąd po posiłku udaliśmy się autokarem na lotnisko Stansted. Do Polski wróciliśmy nad ranem 16 czerwca.

            Dla wszystkich uczniów podróż do Londynu była niesamowitym doświadczeniem. Duże podziękowania kierujemy do naszej pani dyrektor, bez której wycieczka nie doszłaby do skutku. W imieniu opiekunów dziękuję również naszej młodzieży za duże zainteresowanie i wytrwałość, piękną postawę podczas zwiedzania stolicy Anglii, godne reprezentowanie naszej szkoły za granicą. Mam nadzieję, że wszyscy jeszcze długo miło będziemy wspominać wspólnie spędzony czas, dzielić się wrażeniami.

Aleksandra Walczak

zdjęcia: Aleksandra Walczak

Danuta Buryta-Arndt