Tegoroczna akcja biblioteczna pn. „Tydzień do zaczytania” przebiegała pod hasłem
„Z książką wśród zwierząt”. Nie zabrakło więc na naszych półkach i ladach stronic pełnych stworzeń latających, szczekających i mruczących, ale i na ścianach zagościły wielkoformatowe dekoracje zachęcające do wizyty w bibliotece. Otaczały nas także pluszaki
i okolicznościowe gazetki, przy których niejeden uczeń zatrzymał się na dłuższą chwilę.
Ogłosiłyśmy też  kilka konkursów. W konkursie  plastycznym „Moja ulubiona książka o zwierzętach”  I miejsce zdobyła Zofia Barcikowska z kl. 3c, II miejsce uzyskał Fryderyk Jańczak z kl. 2b, III miejsce zaś przypadło Lidii Zych z kl. Ia.   W konkursie „Mój ulubiony zwierzęcy bohater książkowy”  I miejsce zdobyła Oliwia Mrotek z kl. 6a, II miejsce uzyskał Igor Królik z kl. 7b, a III miejsce – Nikola  Jaworska z kl. 5c. W konkursie na lapbook pn. „Zwierzęcy bohaterowie lektur” wyróżniono pracę Jakuba Dróbki z kl. 6c.Gratulujemy zwycięzcom!

Najpiękniejsze prace plastyczne związane z książkami o zwierzętach nadal możecie podziwiać na parterze szkoły. Wszystkie pozostałe prace – równie zachwycające – zostały wyróżnione i nagrodzone. Spośród klas młodszych wyróżniłyśmy i nagrodziłyśmy dyplomami i słodkościami te klasy, które zaangażowały się w działania czytelnicze, tworząc przepiękne wizerunki doktora Dolittle, które gościły na klasowych drzwiach. Brawa dla klas 1a, 1c, 2b, 3c za pomysłowość i zdolności plastyczne!

Czytelniczy „tydzień” trwał – ze względów organizacyjnych – znacznie dużej… Dzięki temu mogliśmy nie tylko wspólnie poczytać opowiadania i wiersze z maluchami, ale także przyjrzeć się bliżej lekturom szkolnym pod kątem fauny – w klasach ósmych pochyliliśmy się nad „Dziadami” A. Mickiewicza, klasy szóste analizowały „Hobbita”, zaś piątoklasiści przypomnieli sobie „Opowieści z Narnii” ze szczególnym uwzględnieniem postaci zwierzęcych w tych dziełach. Z wizytą do klasy 1a oraz przedszkolnej grupy Hefalumpów udali się uczniowie klas starszych – Magdalena Walczak z kl. 6a, Aleksandra Wawrzyniak oraz Justyna Werner z kl. 7a, a także Wiktor Michalski z kl. 8b. Niektórzy nasi czytelnicy ubrali się nawet w zwierzęce motywy, a wielu skorzystało także z oferty minikunkursów, które oferowane były przez nas codziennie – na każdego czekał słodki upominek lub zakładka do książki za prawidłowe rozwiązanie anagramu, krzyżówki czy wykreślanki zwierzęcej. Przy okazji naszych działań przeprowadziłyśmy także ankietę popularności zwierząt domowych – niepodważalnym zwycięzcą okazał się oczywiście pies! Miło nam, że tak liczna grupa uczniów i nauczycieli pozytywnie odpowiedziała na nasze propozycje, a nasza biblioteka w tych dniach tętniła życiem! Namiastką naszych działań zwierzęco-bibliotecznych będą zdjęcia, a już dziś zapraszamy do udziału w naszej kolejnej akcji, która już w czerwcu – do zobaczenia w bibliotece!

Bibliotekarki:  p. Katarzyna Chyła, p. Kornelia Kwasińska, p. Daria  Maciejewska