w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku

Dzisiaj świeciliśmy na niebiesko, by w ten sposób wesprzeć osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Autyzm wśród wielu budzi strach, lęk czy niepokój, który bardzo często wiąże się z brakiem rzetelnych informacji na temat tego zaburzenia.

W ramach tegorocznych obchodów Dni Autyzmu najmłodsi uczniowie wysłuchali opowiadania o Frani, która poznała nowego kolegę – Konrada. Frania początkowo nie potrafiła zrozumieć dlaczego jej kolega zachowuje się w tak, a nie inny sposób. Nie znała odpowiedzi dlaczego Konrad liczy klocki a nie buduje, układa samochody, ale nimi nie jeździ. Dziewczynka, co najważniejsze, nie wiedziała dlaczego Konrad na nią nie patrzy, kiedy ona z uśmiechem pokazuje mu swoją syrenkę. Na szczęście Frania, nie oceniła chłopca, nie wyśmiała, nie nazwała go dziwakiem. Z pomocą mamy otrzymała odpowiedzi na wszystkie nurtujące ją pytania. Kiedy dziewczynka dowiedziała się jakie trudności spotykają Konrada, zachowała się wspaniale, we wspólnej zabawie wykorzystała szczególne zainteresowania chłopca. Dzieci po bliższym poznaniu często spędzały ze sobą czas, ucząc się od siebie wzajemnie wielu ciekawych umiejętności.

Po wysłuchaniu bajki głos zabrała Pani Dyrektor Danuta Buryta- Arndt, która w kilku słowach zwróciła uwagę na potrzeby ludzi dotkniętych autyzmem.

Następnie uczniowie klas I-III obejrzeli krótkie filmiki, które w przystępny sposób opowiedziały czym jest autyzm i jakie wyzwanie stawia świat osobom z tym zaburzeniem. Podsumowaniem było wykonanie wspólnego plakatu, który stał się wyjątkową dekoracją szkolnego korytarza.

Jednakże uroczystości na sali widowiskowej nie były jedynymi akcjami dotyczącymi autyzmu, jakie odbyły się w naszej szkole. W ubiegłym tygodniu starsi uczniowie, na lekcjach wychowawczych, również zgłębili wiedzę na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu. Klasy IV-VIII otrzymały specjalnie przygotowane materiały edukacyjne, które również były pomocne przy tworzeniu wspólnie z wychowawcami plakatów na tegoroczne obchody Dni Autyzmu. Na szkolnych korytarzach można podziwiać przygotowane plakaty, które są źródłem wielu cennych informacji i wartościowych wskazówek, jak wspierać osoby z autyzmem.

Uzupełnieniem tegorocznych uroczystości, był jak co roku, kolor niebieski. Uczniowie i pracownicy szkoły na znak solidarności, w tym dniu zaakcentowali w swoim ubiorze kolor niebieski.

Poznajmy to, co nieznane. By tak, jak Frania wspierać, a nie oceniać. Uczyć się od innych, a nie komentować. Nie bójmy się pytać, wspierajmy się na co dzień.

Autyzm nie zamyka się na nas, czeka aż my wejdziemy do jego świata.

Tekst – Alina Czekała Skrzypczak

Zdjęcia – Magdalena Bielawska- Małecka

Anna Muszyńska