W dniu 10 maja 2022 r. w Urzędzie Miejskim w Wyrzysk  odbyła się IV sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej w Wyrzysku. Obrady  otworzyła i powitała gości przewodnicząca –  Pola Badura. Gościem honorowym był p. Łukasz Rzepecki – doradca do spraw młodzieży Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W obradach uczestniczyli także: p. Bogusława Jagodzińska – burmistrz Wyrzyska, p. Roman Łuka – przewodniczący Rady Miejskiej w Wyrzysku, p. Ryszard Sell – wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Wyrzysku oraz opiekunowie rady, opiekun i uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Osieku nad Notecią.

          Na początku sesji władze Gminy Wyrzysk wręczyły listy gratulacyjne wraz z upominkiem dla Aleksandry Bystrzyckiej i Mileny Witkowskiej ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku za uzyskanie kwalifikacji na obrady XXVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. W dalszej części spotkania swoje sprawozdanie z działalności w okresie międzysesyjnej złożyła przewodnicząca MRM oraz poszczególne komisje rady. Ciekawym punktem obrad było przedstawienie projektu przygotowanego przez grupę radnych i uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Osieku nad Notecią pt. Park linowy „Linoskoczek” pod opieką p. Teresy Domalewskiej – Belki o potencjalnych inwestycjach w naszej gminie. Za ten projekt uczniowie otrzymali specjalne wyróżnienie w konkursie ogólnopolskim i w nagrodę czeka ich wycieczka do Warszawy.

           Punktem kulminacyjnym obrad była dyskusja z p. Łukaszem Rzepeckim – doradcą Prezydenta RP ds. młodzieży. Pan Minister  przedstawił się, opowiedział o swojej dotychczasowej karierze i pracy zawodowej w Kancelarii Prezydenta RP. Następnie otrzymał liczne,  niekiedy niełatwe, pytania od młodzieży, na które skrupulatnie odpowiadał.  W mediach społecznościowych prezydencki doradca dodał: „ Ogromnie dziękuję Wam za zaproszenie na dzisiejsze posiedzenie MRM w Wyrzysku. Wykonujecie niesamowitą pracę na rzecz lokalnej społeczności w Wyrzysku. Róbcie tak dalej, a Pani Burmistrz Bogusławie Jagodzińskiej dziękuję za owocna współpracę z MRM. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości zobaczymy się w Kancelarii Prezydenta”.  Warto dodać, iż gość z Warszawy utrzymywał znakomity kontakt z młodzieżą.

           Na zakończenie, w związku z tym, iż wyrzyska młoda rada ma już 9 lat,  młodzi rajcy przedstawili filmik, prezentację i kronikę MRM. Czar wspomnień i efekt dotychczasowego zaangażowania radnych V kadencji zrobił na wszystkich duże wrażenie. To była najdłuższa sesja w dziejach rady.

                                                                                                         R. Sell

zdjęcia: R. Głyżewski