Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia  na pokolenie. Według dawnych wierzeń dzień ten miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości. Od wieków w noc św. Andrzeja dziewczęta spotykały się, aby poznać swoją przyszłość, chłopcy zaś spotykali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. 

30 listopada w zaczarowany świat magii i wróżb przenieśli się uczniowie z klasy Ia oraz IIIa. Andrzejkowe spotkanie rozpoczęło się magicznymi słowami: „Andrzeju, nasz dobrodzieju, dobrą wróżbę daj”. Siedząc w magicznym kręgu, dzieci zapoznały się z tradycjami andrzejkowymi, po czym wróżbom i przepowiedniom nie było końca. Każde dziecko miało możliwość poznania swojej wróżby na przyszłość, oczywiście z  „przymrużeniem oka”.  Dowiedzieliśmy się, co nas czeka w niedalekiej przyszłości i tej bardziej odległej np. dotyczącej tego, jaki zawód wybierzemy, jak już dorośniemy. Uczestnicy zabawy wróżyli sobie, przebijając szpilką papierowe serca z napisanymi imionami swojej przyszłej sympatii, nie zabrakło również ustawiania butów. Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały tańce przy piosenkach z repertuaru dziecięcego, zaś energię zapewnił słodki poczęstunek.

Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one nam wiele radości i były okazją do wspólnej zabawy oraz integracji klas.

Tekst: Ewelina Łuka-Małecka

Zdjęcia: Magdalena Bielawska-Małecka