Dnia 6 grudnia 2022 roku uczniowie naszej szkoły udali się na mikołajkową wycieczkę do Torunia. Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od zbiórki klas 4a, 4b i 4d wraz z wychowawczyniami koło kościoła na wyrzyskim rynku. Po sprawdzeniu autokaru przez policjantów wyruszyliśmy bezpiecznie w stronę Torunia. Podczas drogi pani Joanna Berndt opowiedziała kilka ciekawostek dotyczących miasta i słynnych mieszkańców tego grodu. Wspomniała również o tym, że w drodze powrotnej odbędzie się już tradycyjnie konkurs z nagrodami dla najpilniejszych słuchaczy.

            Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru wzdłuż murów obronnych Torunia. Doszliśmy do najbardziej rozpoznawalnej baszty – Krzywej Wieży. Pod ścianą uczniowie mogli zrobić test na prawdomówność – nikomu jednak nie udało się stać tyłem do ściany dłużej niż 10 sekund, mimo wszystko świetnie się przy tym bawiliśmy. Właśnie w tym miejscu wykonaliśmy pierwszą tego dnia zbiorową fotografię. Kiedy przeszliśmy pod Bramę Zieloną okazało się, że z powodu remontu nie przejdziemy na Bulwar Filadelfijski. Stojąc pod Bramą Główną prowadzącą do miasta, pani Katarzyna Jaśkiewicz pięknie opowiedziała o życiu dawnych mieszkańców, o flisakach, o kamienicach, o powodzi i o tym, że musimy wyobrazić sobie, że za gęstą mgłą (tego poranka Toruń był spowity gęstym osadem mgły) w oddali płynie Wisła – najdłuższa i najważniejsza rzeka w Polsce. Myślę, że każdy uczeń wyobraził sobie rzekę tętniącą życiem.

            W dalszej części spaceru przeszliśmy pod  dom, w którym urodził się najważniejszy mieszkaniec tego miasta – Mikołaj Kopernik. Tam pani Katarzyna opowiedziała o najwybitniejszym astronomie – twórcy modelu heliocentrycznego wszechświata, który  „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”.

            Idąc na  Rynek Staromiejski,  przeszliśmy obok gotyckiej Katedry pw. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty z drugim największym dzwonem w Polsce. Na rynku toruńskim zobaczyliśmy ogromną, pięknie przystrojoną choinkę i wielką otwartą księgę, z której dowiedzieliśmy się, że właśnie mija 25 lat odkąd Stare Miasto Torunia zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

            Celem naszego przyjazdu do Torunia, oprócz zwiedzenia miasta był udział w dwóch warsztatach. Najpierw przeszliśmy na ulicę Browarną 4 do małej kamienicy, gdzie mieści się Centrum Chemii w Małej Skali. Po serdecznym powitaniu przez „zakręconych chemików” (to nasza kolejna wizyta), podzieleni na dwie grupy, rozpoczęliśmy produkcję kostek mydła. Nasze mydła miały różne kształty, kolory, zapachy, dodawaliśmy również magicznych elementów takich jak brokat czy sól kuchenną. Świetnie się bawiliśmy przez prawie 2 godziny, które minęły nam bardzo szybko. Opuściliśmy warsztaty obiecując naszym „chemikom”, że wrócimy za rok na warsztaty robienia świec zapachowych.

            Po szybkim posiłku w McDonalds, poszliśmy w stronę ulicy Rabiańskiej do kamienicy, w której mieści się Żywe Muzeum Piernika. Pod czujnym okiem Mistrza piernikarskiego i Wiedźmy Korzennej poznaliśmy rytuały związane z wypiekiem toruńskiego piernika. Własnoręcznie zagnietliśmy ciasto, które umieściliśmy w drewnianych foremkach, a potem przekazaliśmy nasze cuda do wypieczenia. Na II piętrze w muzeum zobaczyliśmy maszyny służące do wypieku pierników i mogliśmy przyjrzeć się pracy pani – artystki malarki, która dekorowała piernikowe serca.

            Po warsztatach byliśmy jeszcze na kiermaszu adwentowym na rynku, z którego uczniowie weszli do sklepu „Kopernik”, gdzie na każdego ucznia czekała okazała paczka wypełniona słodkościami z Torunia. To taki mikołajkowy akcent na koniec naszego pobytu w tym cudownym piernikowym mieście.

            W drodze powrotnej pani Katarzyna opowiedziała uczniom 3 legendy: o nazwie miasta Torunia, o piernikach Katarzynkach i o flisaku, który wyprowadził żaby z miasta. Tradycyjnie odbył się konkurs wiedzy dla najbardziej bystrych uczestników, gdzie nagrodami były piękne magnesy w kształcie piernikowych serc.

             Cali, zdrowi i zadowoleni, a niektórzy bardzo zmęczeni, wróciliśmy do Wyrzyska. Na targowisku czekali na swoje pociechy rodzice. Opiekunami na wycieczce byli p. Joanna Berndt (kierownik), p. Izabela Rerek , p. Katarzyna Jaśkiewicz i p. Anna Poniewierska.

Tekst:  Izabela Rerek

Zdjęcia: p. I. Rerek, p. K. Jaśkiewicz, p. J. Berndt