Dnia 21.06.2022r.( wtorek) w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku został zorganizowany Dzień Ukraiński.

W naszej placówce, jako jedynej w Gminie Wyrzysk, zostały zorganizowane od 01.04.2022r. oddziały przygotowawcze dla uczniów z Ukrainy. Do oddziałów zapisało się i uczęszczało 12 dzieci w różnym wieku.

Celem organizacji Dnia Ukraińskiego było przybliżenie uczniom informacji o kraju, jego obyczajach, kulturze. W szkole, do znajdujących się już dekoracji o Ukrainie w niebiesko- żółtych barwach,  dołączyły nowe gazetki, wykonane przez uczniów i nauczycieli.

Na godzinach wychowawczych uczniowie oglądali filmy, a także prezentacje multimedialne o Ukrainie, kulturze tego kraju, obyczajach, charakterystycznych potrawach, wykonane przez koleżanki i kolegów na lekcjach informatyki oraz poszukiwali informacji w zasobach internetowych.

Młodsi uczniowie kolorowali obrazki, rysowali emblematy, przygotowywali plakaty, wspólnie wykonywali zadania.

Samorząd Uczniowski zorganizował rysowanie kredą emblematów w barwach biało- czerwonych i niebiesko-żółtych na szkolnym boisku, uczennice przygotowały symboliczne kokardki. Można było posłuchać utworów muzycznych typowych dla kultury Ukrainy.

  Tego dnia nie mogło zabraknąć spotkania w sali widowiskowej, w której nauczyciel geografii, z pomocą uczennicy z oddziałów przygotowawczych, zaprezentował przygotowaną na tę okoliczność prezentację multimedialną.

  Niespodziankę przygotowali uczniowie ukraińscy.

  Polina zaprezentowała swoje umiejętności taneczne w pięknym układzie do muzyki swojego kraju.

  Alice i Liubov zaśpiewały w duecie piosenkę  po ukraińsku.

  Najmłodsi uczniowie z Ukrainy- Ivanka i Misza – także zaśpiewali w duecie oraz pięknie zatańczyli. Niezwykłe były tego dnia stroje dzieci – ludowe, tradycyjne haftowane płócienne białe koszule, tzw. wyszywanki – soroczki.

   Występy artystyczne dzieci ukraińskich były obejrzane i wysłuchane z ogromnym zainteresowaniem i zostały nagrodzone ogromnymi brawami.

   Dzień Ukraiński pokazał, jak wrażliwą, empatyczną , otwartą na inne narody i kultury jest nasza szkolna społeczność – Szkoły Podstawowej w Wyrzysku. Możemy być dumni z uczniów, którzy z zaangażowaniem włączyli się we wszelką pomoc, a szczególnie za przyjazną atmosferę, jaką stwarzali każdego dnia w szkole i poza nią. 

Poniżej krótkie relacje nauczycieli o organizacji Dnia Ukraińskiego.

Wychowawczyni klasy 1 a p. Agnieszka Spirydow podała:

W ramach obchodów Dnia Ukraińskiego w naszej szkole klasa 1a zaprosiła do swojej klasy młodsze dzieci z Ukrainy, które u nas pobierają naukę.

Przed przyjściem zaproszonych gości pierwszoklasiści obejrzeli przepiękne prezentacje multimedialne o Ukrainie, które przygotowali uczniowie klas starszych naszej szkoły specjalnie na te okazję. Pierwszoklasiści  bardzo życzliwie przyjęli obcokrajowców w swojej klasie i z wielkim zaangażowaniem oraz oddaniem wykonywali zadanie.  Podczas zajęć uczniowie wspólnie stworzyli dwie maskotki, które łączy przyjaźń. Były to oczywiście maskotki pochodzenia polskiego, tę nazwano Karolcią oraz pochodzenia ukraińskiego, którą z kolei nazwaną Alisą. Potem dzieci usiadły w kręgu i wymieniły się informacjami na temat swoich krajów, a na zakończenie spotkania stanęły do wspólnego zdjęcia, by uwiecznić miłe chwile, które ukazują przyjaźń między naszymi narodami.

Wychowawczyni klasy 2 b p. Lucyna Jurgońska – Pasternak, zaznaczyła:

Podczas obchodów Dnia Ukraińskiego uczniowie klasy 2b  wraz z wychowawczynią  obejrzeli film edukacyjny pt.  „Ola i Ukraina”.  Dzieci poznały także wiele ciekawostek o naszym wschodnim sąsiedzie. Następnie wspólnie  z rówieśnikami z pozostały klas drugich na szkolnym korytarzu kolorowały obrazki dotyczących tego kraju. W tym dniu obowiązywał strój w barwach Ukrainy. Przygotowano również serduszka w tych samych kolorach.

Jak niezwykły był  Dzień Ukraiński ilustruje nasza poniższa galeria. Zapraszamy do obejrzenia.

Tekst: D.B.A.

Zdjęcia: nauczyciele SP w Wyrzysku