Dzień 21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny. Tego dnia w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku obchodziliśmy również Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Zespołu Downa.

Jest to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Data 21. marca jest symboliczna, ale nie jest też przypadkowa. Osoby z Zespołem Downa charakteryzuje istnienie dodatkowego, czyli trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów. W tym dniu społeczność szkolna okazała solidarność z osobami z zespołem Downa. Na holu szkolnym powstała gazetka ścienna, która przybliżyła uczniom tematykę tego dnia. W klasach zostały przeprowadzone pogadanki na temat osób z zespołem wad wrodzonych. Dzieci również włączyły się do akcji zakładając dwie różne, kolorowe skarpetki na znak solidaryzowania się z tymi osobami. Pokazaliśmy w ten sposób akceptację i zrozumienie. Daliśmy osobom z zespołem Downa i ich bliskim czytelny znak naszego zainteresowania. Uważamy, że drobne gesty mają znaczenie, mogą przysłużyć się niwelowaniu barier oraz przezwyciężaniu stereotypów.

Życzymy osobom z zespołem Downa, aby ich życie było radosne, dobre, barwne i szczęśliwe, aby nie brakowało w nim powodów do radości.

Alina Czekała- Skrzypczak

Paulina Łuka