W dniach 2-6 października 2021 roku 48 ósmoklasistów ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku wybrało się wraz z opiekunami na wycieczkę dydaktyczną na południe kraju. Celem wyjazdu było poznanie walorów kulturalnych i turystycznych naszej ojczyzny.
Pierwszego dnia (2.10.2021 sobota) wyjechaliśmy z Wyrzyska w kierunku Wieliczki i odwiedziliśmy Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach oraz degustowaliśmy słynne kremówki. Dzień zakończył się konkursem wiedzowym na temat życia i działalności naszego rodaka – papieża oraz zakwaterowaniem w hotelu.
Drugi dzień (03.10.2021 niedziela) spędziliśmy w Energylandii. To był niezapomniany i bardzo energetyczny dzień. Zwiedziliśmy m. in. Smoczy Gród, a odważni uczestnicy przeżyli niepowtarzalne emocje na Zadrze i Hiperionie. Tradycyjnie już w drodze do hotelu odbył się konkurs wiedzowy z nagrodami. Po powrocie zjedliśmy pyszną obiadokolację.

Trzeciego dnia (04.10.2021 poniedziałek) rano pojechaliśmy do Zakopanego i weszliśmy na Rusinową Polanę z przewodnikiem Tatarzańskiego Parku Narodowego – panem Michałem. Nasz prowadzący opowiadał nam podczas drogi o zwyczajach zwierząt i zdradzał ciekawostki przyrodnicze. Po zejściu do zimowej stolicy Polski, czyli do Zakopanego, zobaczyliśmy skocznie narciarskie, wjechaliśmy kolejką na Gubałówkę i odwiedziliśmy Krupówki. Tego dnia pogoda nam niesamowicie dopisywała, było 25 stopni Celsjusza, a oscypki smakowały wybornie. Dzień zakończył oczywiście konkurs na temat atrakcji górskich.

Czwartego dnia (5.10.2021 wtorek) zwiedziliśmy Wawel i katedrę z grobami królewskimi, Dzwonem Zygmunt, skarbiec, zbrojownię i Smoczą Jamę. Następnie odwiedziliśmy Rynek Główny, Sukiennice, Uniwersytet Jagielloński, Bramę Floriańską, Barbakan, Pałac Biskupi. Mieliśmy też niesamowitą okazję zobaczyć wnętrze prawdziwej synagogi i pospacerować po słynnej dzielnicy żydowskiej – Kazimierz. Ten dzień zakończył się zjedzeniem słynnych zapiekanek i konkursem na temat byłej stolicy Polski. Nagrodami były oczywiście trójwymiarowe magnesy z głowami smoków.

Piątego dnia (6.10.2021 środa) zwiedzliśmy piękną Kopalnię Soli „Wielczka” i wyjechaliśmy w drogę powrotną do domu. Odwiedziliśmy też Ojcowski Park Narodowy, gdzie zobaczyliśmy najsłynniejszą formę skalną czyli maczugę Herkulesa oraz dziedziniec Zamku na Pieskowej Skale.

W imieniu wszystkich uczestników wyjazdu klas ósmych bardzo dziękujemy za zorganizowanie wycieczki pani Joannie Berndt oraz naszym opiekunom: pani Annie Gallas – Ślepeckiej, pani Magdalenie Wachowskiej i pani Katarzynie Jaśkiewicz. Jesteśmy wdzięczni za świetną atmosferę. DZIĘKUJEMY!

Nikola Mrotek i Kaja Wolny z klasy 8d