Dnia 9.04.2021 r. w sali widowiskowej przy Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku odbyło się spotkanie dotyczące podsumowania wielkopolskiego programu Związku Harcerstwa Polskiego pn. „Zdobywcy Trefla” oraz rozdanie wyróżnień harcerzom i ich drużynowym za zrealizowanie zadań wynikających z programu.

Ze względu na panujące obostrzenia w spotkaniu nie mogli wziąć udziału harcerze, a tylko ich opiekunowie. Dlatego to na ich ręce komendant Chorągwi Wielkopolskiej hm. Tomasz Kujaczyński w obecności wiceburmistrza pana Jacka Wiśniewskiego oraz hm. Bożeny Wojciechowskiej i hm. Kingi Pelec złożył Odznaki Trefli Powstańczych oraz zdobyte sprawności harcerskie, by mogli w stosownej chwili przekazać swoim podopiecznym.

Propozycja programowa „Zdobywcy Trefla” miała na celu pracę harcerek i harcerzy z bohaterem Chorągwi Wielkopolskiej  – Powstańcami Wielkopolskimi. 6. Drużyna Harcerska „Sokoły” im. Franciszka Muracha, działająca przy Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku, nie mogła nie przyjąć tego wyzwania, dlatego od grudnia do marca realizowała wymagane zadania, zarówno drużynowo, jak  i indywidualnie. Bowiem idee powstańcze od początku założenia drużyny miały i do dnia dzisiejszego mają ogromne znaczenie dla członków wyrzyskiej harcerskiej rodziny.  Na temat tegoż powstania harcerze wiedzą naprawdę dużo, a wyżej wymieniona propozycja programowa pozwoliła im dowiedzieć się jeszcze więcej. Trefl stał się wyróżnikiem powstańca, mocowany z przodu lewej strony powstańczej rogatywki pozwalał na odczytanie szarży żołnierza. Dzisiaj jest symbolem upamiętnienia przez wielkopolskich zuchów, harcerzy i wędrowników. To dzięki realizacji zadań podczas trwania programu powstały przepiękne prace artystyczne, prezentacje multimedialne, gry, quizy i broszury związane z  powstaniem. Zostały one wyeksponowane w sali podczas uroczystego wręczania odznaczeń.

W dodatkowym punkcie spotkania rozdano także odznaki Cowid-19 dla wędrowników 6 Drużyny Harcerskiej „Sokoły” z Wyrzyska, którzy w tym trudnym okresie pandemii przyjęli braterską postawę i nieśli pomoc osobom przebywającym na kwarantannach lub będącym w izolacji. Za co im serdecznie dziękujemy.

Przed harcerzami kolejne dwa lata pracy z propozycją, bowiem jest to program trzyletni, który w ostateczności pozwoli harcerkom i harcerzom zdobyć tytuł „Drużyny Trefla”.  Tak więc przed uczestnikami kolejne wyzwania.

                                                                                                                   SP Wyrzysk

Zdjęcia: Rafał Głyżewski