Dziś Biblioteka Publiczna w Wyrzysku zaprosiła grupę uczniów z naszej szkoły na spotkanie z pracownikami pilskiego schroniska. Wśród książek – stałych elementów biblioteki – przewijały się dziś dwa przyjazne psiaki – Teresa oraz Hunter – wraz ze swoim opiekunem. One także zostały adoptowane.

            Zaproszona pani z przejęciem opowiadała o losie zwierząt ze schronisk w Pile, Margoninie czy Złotowie. Przybliżyła nam zasady pracy takiej placówki, opowiadała o zadaniach wolontariuszy i zachęciła do adopcji zwierząt ze schroniska. Podkreśliła wielką wagę zbiórek, które są nadal wielkim wsparciem dla schronisk, gdyż czworonogi mają wiele potrzeb (karma, zabawki, baseniki, koce). Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy ciekawych opowieści o niewesołym losie gnębionych czy porzuconych psów, kotów, węży albo ostronosa. Pocieszający jest jednak fakt, że wielu ludzi ma dobre, szlachetne serce, a zwierzęta potrzebują odrobiny miłości i zainteresowania, by odwdzięczyć się właścicielowi wiernością.

            Dzięki temu niecodziennemu spotkaniu zwierząt i ludzi między książkami mieliśmy okazję na chwilę refleksji nad sensem naszych kontaktów z żywymi istotami. Wielu z nas chciałoby zostać wolontariuszami, ale ten przywilej przysługuje jedynie młodzieży pełnoletniej. Możemy pomagać jednak potrzebującym zwierzętom inaczej – adoptować lub zachęcać znajomych do adopcji, a także wspierać schroniska darami, więc już podczas spotkania podjęliśmy decyzję o zorganizowaniu kolejnej zbiórki i odwiedzinach w pobliskim schronisku. Dziękujemy za piękną lekcję odpowiedzialności!

Daria Maciejewska

Fot. Sandra Nowak, kl. 6b