15. listopada 2017 roku o 9.00 w sali widowiskowej przy Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku odbył się VII GMINNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA pod honorowym patronatem burmistrz Wyrzyska pani Bogusławy Jagodzińskiej. Wpisaliśmy się w ROK KOŚCIUSZKOWSKI głosząc słowa Tadeusza Kościuszki: „Czytaj książki pouczające dla upiększenia umysłu lub uszlachetnienia serca”. Celem konkursu było stworzenie młodszym dzieciom możliwości prezentacji własnych umiejętności czytelniczych, a także nabieranie doświadczenia w występach publicznych.  

W eliminacjach szkolnych do VII Gminnego Konkursu Pięknego Czytania zakwalifikowali się następujący uczniowie z klas drugich: Natasza Chałabiś, Lena Jaworska, Martyna Kucharska, Martyna Karnowska, Jasmina Ziturus, Kinga Głuszonowska, Michał Białakowski oraz Ksawery Daniel. Kolejni uczestnicy konkursu to uczniowie klas trzecich: Amelia Skórska, Sandra Załóg, Jan Mrotek, Martyna Jasińska, Iga Żołędziewska, Gabriela Jagodzińska, Lidia Wachowska, Antonia Lizak, Maja Skibicka, Nadia Burzyńska, Kacper Staniszewski, Antonina Dudek, Zofia Bura, Adam Ignasiak, Mirosław Gajewski, Jakub Kościerski, Stanisław Kowalczyk i Kacper Pawlak. Przyjechali oni wraz ze swoimi opiekunami z Falmierowa, Rudy, Kosztowa, Osieka nad Notecią i Glesna. Młodzi czytelnicy, inspirując się wylosowanymi przez siebie fragmentami literatury dziecięcej, popisywali się płynnością, swobodą oraz wyrazistością  czytania. Ważna była też bezbłędność oraz głośność czytanego fragmentu. Występom czytelniczym bacznie przyglądało się jury w składzie: p. Teresa Pinkowska, p. Jadwiga Wawrzyniak, p. Magdalena Smełsz, p. Barbara Pawlak oraz   p. Artur Krusik.

Na  początku spotkania swoją obecnością zaszczyciła uczestników konkursu burmistrz Wyrzyska pani Bogusława Jagodzińska. Podkreśliła, iż kto czyta książki, ten pobudza swoją wyobraźnię przenosząc się w świat wykreowany przez autora. Przytoczyła słowa Józefa Czechowicza „ Kto czyta – żyje wielokrotnie, kto zaś z książkami obcować nie chce, na jeden żywot jest skazany”. Wszak czytanie wzbogaca nas duchowo – powiedziała. Następnie głos zabrała dyrektor szkoły pani Danuta Buryta – Arndt. Witając wszystkich przybyłych w mury naszej szkoły wyraziła radość z tak wysokiej frekwencji. Powiedziała, że kiedy czytamy nową książkę, to tak jakbyśmy znaleźli nowego przyjaciela, który zabiera nas w wielką, nieznaną dotąd podróż. Podziękowała również  sponsorowi, czyli  firmie PROVIDENT, która ufundowała dla laureatów cenne nagrody książkowe o tematyce bajkowej i baśniowej oraz notesy i długopisy. „Jedynie prawdziwy człowiek zauważy potrzeby innego człowieka, jedynie człowiek wielkiego serca wyciągnie doń pomocną dłoń” powiedziała pani dyrektor . Potem zabrał głos p. Artur Krusik, przedstawiciel tej firmy, zapewniając, że tak szczytny cel, jakim jest zakup książek dla mistrzów czytania może przyczynić się do ukształtowania wyobraźni, pobudzania do refleksji, a także kreowania marzeń. Prowadząca konkurs pani Kamila Pufahl przyznała, iż czytanie uczy dzieci myślenia, sprzyja rozwojowi pamięci, a przede wszystkim rozwija umiejętność wysławiania się.

Po konkursowych zmaganiach przyszedł czas na ogłoszenie wyników.  Przedstawiła je przewodnicząca jury p. Jadwiga Wawrzyniak. W klasach drugich I miejsce przyznano Nataszy Chałabiś z SP w Wyrzysku, II miejsce Kindze Głuszonowskiej z SP w Osieku nad Notecią, III miejsce Lenie Jaworskiej z SP w Wyrzysku. Wyróżniono  Martynę Karnowską ze SP w Kosztowie. W klasach trzecich po najwyższy laur sięgnęła Gabriela Jagodzińska z SP w Kosztowie, II miejsce zajęła Sandra Załóg z SP w Wyrzysku, a III miejsce przypadło Martynie Jasińskiej z SP w Gleśnie. Wyróżniono Antoninę Dudek z SP w Falmierowie. Nauczyciele przygotowujący dzieci do prezentacji otrzymali od organizatorów podziękowania.

Na zakończenie konkursu poczęstowano gości słodyczami zakupionymi przez Radę Rodziców działającą przy Szkole Podstawowej w Wyrzysku. Gratulacjom i serdecznym życzeniom nie było końca. Organizatorzy życzyli wszystkim  uczniom, aby spotkali się na kolejnym konkursie już w następnym roku szkolnym. Zatem do miłego zobaczenia w tak zacnym gronie za rok!

                                                                                         Tekst i zdjęcia: Kamila Pufahl