W miniony piątek, 23 września 2017 roku, uczniowie klas IV a i IV e wybrali się wraz ze swoimi wychowawcami, panem Markiem Nowickim i panią Katarzyną Jaśkiewicz, do MGOK  w Wyrzysku na spotkanie z podróżnikiem i pisarzem – panem Romanem Pankiewiczem, które zorganizowała Biblioteka Publiczna. Znany już wyrzyskiej młodzieży obieżyświat tym razem zaprosił zebranych w niezwykłą muzyczną podróż na Ukrainę. Czwartoklasiści mogli się tam przenieść dzięki utworom pana Olega Dowgala – wykładowcy w Wyższej Szkole Muzycznej we Lwowie i przyjaciela pana Pankiewicza. Muzyk przygotował dla słuchaczy krótki, ale bardzo interesujący, koncert na fletni Pana.

 Ten tajemniczy instrument wzbudził zaciekawienie i zachwyt słuchaczy ze względu na legendę, która go otacza. Podróżnik opowiadał o mitycznych wydarzeniach, które miały doprowadzić do powstania fletni bożka Pana, a pięknie ilustrował je muzycznie pan Dowgal. Okazało się, że przybysz z Ukrainy to wirtuoz kilku dawnych instrumentów. Uczniowie mieli okazję posłuchać, jakie dźwięki wydają m. in. drumle, okaryna czy aulos.

 W dalszej części spotkania odbył się konkurs „Jaka to melodia?” Zadaniem trzech wytypowanych uczniów było odgadnięcie znanych polskich utworów. Laureatem zmagań i zdobywcą płyty CD z nagraniami pana Olega Dowgala, wraz z dedykacją muzyka, został Rafał Duda z klasy IV e. Uczniowie byli zadowoleni ze spotkania z tak interesującymi ludźmi i podziękowali za zaproszenie do biblioteki głośnymi brawami.

Tekst: Katarzyna Jaśkiewicz

Zdjęcia: Marek Nowicki