W pierwszy dzień kalendarzowego lata uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku wybrali się na rajd rowerowy do należącego do Stadniny Koni w Dobrzyniewie gospodarstwa w Gleśnie.

Klasy piąta „a” i piąta „b” zmierzyć mogły swoją wytrzymałość na drogach porośniętych wysokimi trawami, a także pokrytych grubą warstwą piachu. Jednak u kresu podróży czekały na rowerzystów niespodzianki przygotowane przez panią Dobrochnę Olesińską. Zaraz po przyjeździe zostali oni zaproszeni do zwiedzenia okolicy wozem zaprzężonym w parę lśniących kasztanków. Grupy zrealizowały to zadanie śpiewająco!

Następnie każdy mógł skorzystać z propozycji jazdy wierzchem. Nie wszystkim starczyło odwagi, ale wśród tych, którzy się zdecydowali, znaleźli się chętni do kontynuowania tej przygody w wakacje. Najbardziej aktywni piątoklasiści mieli możliwość przyjrzenia się z bliska pracom prowadzonym w gospodarstwie, inni mogli w tym czasie pograć na murawie w piłkę nożną, badmintona lub inne wybrane gry.

Po rozlicznych zajęciach ruchowych uczestnicy odpoczywali w cieniu zabytkowej kuźni i tam raczyli się kiełbaskami smażonymi przy ogniu. Powodzeniem cieszyły się również grillowane pianki, które każdy przyrządzał sobie własnoręcznie. Po zregenerowaniu sił zgłosiły się ochotniczki do obejrzenia stajni i siodlarni, co dało okazję do ponownego spotkania z końmi.

Bliski kontakt z naturą pozwolił uczestnikom wybiec myślami do wakacji, które miały rozpocząć się nazajutrz. Dał też okazję do poznania uroków okolicy, która dla wielu okazała się nowa. W związku z tym rajdem zrodziły się w głowach uczniów wakacyjne plany przeprowadzenia podobnych- z rodzicami!

Pobyt w gospodarstwie był możliwy dzięki udostępnieniu miejsca przez pana Kazimierza Zielińskiego- kierownika gospodarstwa w Gleśnie. Wszystkie zajęcia z końmi zaplanowała pani Dobrochna Olesińska. W opiece nad uczniami wychowawczyniom pomagali rodzice: pani Elżbieta Libera i pan Robert Troczyński. Wszystkim osobom zaangażowanym w organizację wycieczki serdecznie dziękują samorządy klas: 5a i 5b z wychowawczyniami.

Tekst: Anna Panek

Zdjęcia : Barbara Kornacka, Elżbieta Libera, Anna Panek