Bezpieczeństwo w domu, na podwórku i na ulicy było tematem spotkania uczniów klas młodszych Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku z mł. insp. Straży Miejskiej w Pile, panią Anną Rzyduch. Podczas zajęć uczniowie poszerzyli wiedzę dotyczącą zasad bezpieczeństwa na ulicy, w domu, a także na podwórku. Pani inspektor przypomniała o numerach alarmowych, zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię i konieczności zachowania ostrożności i dystansu wobec obcych. Dużą uwagę poświęciła noszeniu przez najmłodszych odblasków. Podkreśliła, iż taki mały element, jak odblask może uratować im życie i sprawić, że stają się widoczne przez kierujących pojazdem już  z odległości kilkudziesięciu metrów. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się również, że NIE WOLNO podchodzić do obcych psów, nawet jeśli właściciel jest w pobliżu; NIE WOLNO psa drażnić, dokuczać mu czy próbować go uderzyć; – jeżeli pies szczeka na dziecko lub próbuje je zaatakować, musi ono stanąć na baczność, założyć dłonie na kark i zgiętymi ramionami zasłonić twarz (jest to postawa bezpieczna stojąca). Jeśli będziesz stać spokojnie, pies cię obwącha i odejdzie; – jeśli pies będzie dalej agresywny, dziecko musi przyjąć pozycję tzw. ŻÓŁWIA – uklęknąć, brodę oprzeć na klatce piersiowej, rękami objąć szyję wokół karku i wykonać skłon do ziemi; – NIGDY NIE WOLNO uciekać przed psem!  – pies nie jest zabawką – NIE WOLNO go ciągnąć za uszy, wkładać mu palców do oczu czy ciągnąć za ogon; – NIE WOLNO przeszkadzać psu, kiedy je: może pomyśleć, że dziecko chce zabrać mu pożywienie i dlatego może je ugryźć. Uczniowie z dużym zainteresowaniem i bardzo aktywnie brali udział w zajęciach, szczególnie ucząc się prawidłowej postawy jaką powinny przybrać podczas ataku psa, aby zniwelować jego skutki.

            Ponadto za pośrednictwem ww. przedstawicielki Straży Miejskiej uczniowie odwiedzili także Miasteczko Ruchu Drogowego w Pile, gdzie wykonując ćwiczenia praktyczne utrwalały poznaną wcześniej teorię, dotyczącą bezpieczeństwa poruszania się po drogach.

            W podziękowaniu za przeprowadzenie tak interesujących zajęć dzieci wyrecytowały dla pani Ani wierszyk pt.: „Na chodniku”

            Mamy nadzieję, iż uczniowie będą nie tylko pamiętać te zajęcia, ale przede wszystkim zaczną stosować się do odpowiednich zasad bezpieczeństwa, gdy zajdzie taka potrzeba.

 

                                                                                                                               SP Wyrzysk