Dnia 28 kwietnia 2017r. w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku odbyła się uroczysta akademia z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja– pierwszej konstytucji państwa w Europie.

3 maja – cóż to za data? Dla setek młodych ludzi to jedna z wielu nic nie znaczących uroczystości. Dziś żyjąc w zawrotnym tempie, negują  oni wszelkie wartości, nudzą ich uroczystości, apele, rocznice, święta. Ale czy tak musi być? Przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości. Dlatego postanowiliśmy zatrzymać się
na chwilę, aby rozważyć te trzy słowa ważne w historii Polski, pojawiające się często jako hasła narodowe Polaków. Brzmią one: Bóg, Honor, Ojczyzna.

Uroczystość rozpoczęto od wprowadzenia sztandaru przy wtórze werbli i odśpiewania hymnu państwowego. Następnie uczniowie naszej szkoły w krótkiej inscenizacji przybliżyli nam wydarzenia z tamtych czasów. Program rozpoczął fragment  poloneza w wykonaniu naszego zespołu tanecznego „Modraki”.

Duch – postać z przedstawienia – przypomniał, czym był maj w naszej historii. Przedstawienie przeplatane było utworami muzycznymi, m.in. pieśnią „Wielkopolska, Ty Ziemio”.

Szczególne wrażenie na widzach wywarł Hymn Konstytucji 3 Maja.

Podczas występu wspomniany został też, obchodzony 2 maja,  Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Program zakończył występ zespołu tanecznego „Modraki”.

Dyrektor szkoły pani Danuta Buryta-Arndt w swoim wystąpieniu podkreśliła, że w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku są pielęgnowane obchody Świąt Narodowych, upamiętniające najjaśniejsze karty historii polskiego narodu. Zaznaczyła, aby z szacunkiem odnosić się do historii, do narodowych symboli- hymnu, godła, flagi biało- czerwonej.

Spotkanie to miało zachęcić naszych uczniów, dyrekcję i grono pedagogiczne do chwili refleksji nad tak ważnymi sprawami dla każdego Polaka. Przypomniane zostały jakże ważne wydarzenie z historii naszego kraju, które wszyscy powinniśmy znać.

Widowisko nagrodzone gromkimi brawami przez widzów- uczniów przygotowali nauczyciele naszej szkoły: pani Małgorzata Jakóbek, pani Edyta Kałużna,  pani Barbara Tucholska, zaś wspaniała dekoracja sceny i sali to dzieło pani Elżbiety Kwasek i  pani Katarzyny Chyły.  Nauczyciele otrzymali gorące podziękowania od p. Dyrektor za wspaniałą lekcję historii i patriotyzmu przekazaną słowem, muzyką i tańcem.

 

Tekst: Barbara Tucholska

Zdjęcia: Anna Poniewierska