Z takimi cechami osobowości zmierzyli się na ostatniej zbiórce harcerze z 6 Drużyny Harcerskiej „Sokoły” im. Franciszka Muracha działającej przy Szkole Podstawowej w Wyrzysku. Wytrzymałość, dzielność, siła, a przede wszystkim ogromna cierpliwość okazały się niezbędne w sprawnym posługiwaniu się liną.
W piątkowe popołudnie, tj. 26 lutego br. w harcówce odbyły się warsztaty w ćwiczeniu węzłów i splotów harcerskich. Ktoś może powiedzieć – niby to tylko węzły…. co to jest związać sznurek…? Niestety sztuka ich wiązania nie jest taka banalna jak się zdaje. Węzły przydają się w wielu sytuacjach: budowanie szałasów, robienie najróżniejszych przedmiotów obozowych, wiązanie bagażu, podczas udzielania pierwszej pomocy, często wykorzystywane są również w życiu codziennym. Oprócz znajomości wiązania węzłów istotna jest też znajomość ich rozwiązywania… Dlatego na potrzeby harcerskie dobrze jest znać niektóre węzły wraz z ich zastosowaniami. W opanowaniu techniki wiązania i rozwiązywania węzłów pomógł drużynie Pan Marek Charczun – zaproszony gość, który przybył na piątkowe spotkanie, by przeprowadzić zajęcia warsztatowe z harcerzami. Miłą niespodziankę stanowił fakt, iż Pan Marek – przyjaciel drużyny, również w młodości był harcerzem. Dowodem tego jest zapis w kronice z 1974 roku, który poświadcza, iż nasz Gość przynależał do 84 Drużyny Harcerskiej im. Powstańców Wielkopolskich działającej wówczas przy Zbiorczej Szkole Gminnej w Wyrzysku. Jest, więc też absolwentem tejże szkoły, dlatego spotkanie odbyło się w ramach projektu „Nasi absolwenci”, który w tym roku realizuje szkoła.
Ćwiczenia linowe okazały się nie tylko sprawdzianem sprawności fizycznej i zręczności, ale także świetną zabawą. Pan Marek pokazał harcerzom kilka rodzajów podstawowych, najbardziej wykorzystywanych w praktyce obozowej splotów i węzłów, opowiadając jednocześnie o ich zastosowaniu. Uczestnicy zbiórki skrzętnie powtarzali czynności wiązania linek. Podczas ćwiczeń okazało się, że jednym wiązanie przychodziło z łatwością, innym sprawiało troszeczkę kłopotu.
Na koniec spotkania drużyna otrzymała od Gościa przepiękną tablicę pamiątkową, na której znajdują się zamocowane wzory podstawowych splotów. Tablica przyozdobi ścianę w harcówce. Harcerze również podziękowali Panu Markowi za poświęcony czas drużynie oraz za przeprowadzenie bardzo ciekawych warsztatów.
Opracowanie i zdjęcia:
6 DH „Sokoły”