Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku pod koniec listopada realizowała akcję pod hasłem „Kolorowy Tydzień Profilaktyki”.

W jej ramach zarówno uczniowie jak i grono pedagogiczne każdego dnia akcentowało swój ubiór innym kolorem, wyrażając tym samym dezaprobatę dla różnego rodzaju używek. Żółty poniedziałek oznaczał „Stop agresji fizycznej i psychicznej”,czerwony wtorek „ Jestem na nie dla spożywania alkoholu”, niebieska środa wyrażała „Jestem na nie dla odurzania się dopalaczami”, biały czwartek  „Jestem na nie dla brania narkotyków”,  natomiast zielony piątek przypominał wszystkim o dbaniu o siebie – „Jestem na tak dla aktywnego stylu życia i zdrowego  odżywiania się ”.

Przez cały tydzień rozdawano nowe płuca dla palaczy czynnych i biernych. Nasze papierowe ludziki z zaznaczonymi czystymi płucami dzieci przekazywały najbliższym zachęcając ich w ten sposób do refleksji nad swoim zdrowiem.

Został ogłoszony konkurs plastyczny „Plakat zachęcający do zdrowego stylu życia”.  Nagrody przyznano w dwóch kategoriach: w klasach I-III  I miejsce zdobyła Jaśmina Kałużna z 2c, II miejsce należało do Filipa Szałek z 2b, III miejsce zajęła Tatiana Pacholska wraz z Sewerynem Śronem z klasy 3a, w klasach IV-VI I miejsce zdobył Kacper Chęciński z 5c, II miejsce należało do Weroniki Ryczek także z 5c, III miejsce zajął plakat przygotowany przez Daniela Ptaszyńskiego, Alexa Świerczyńskiego i Szymona Pawłowskiego z 4d.

W teście wiedzy dotyczącym profilaktyki uzależnień wygrała klasa 5b reprezentowana przez Annę Duda i Zofię Kałużną, II miejsce zajęła klasa 5a reprezentowana przez Alicję Lewandowską i Pawła Kowalskiego natomiast III miejsce należało ex aequo do klasy 6a i 6b reprezentowanych przez Maksymiliana Kałużnego, Mikołaja Żołędziewskiego oraz Martynę Kaziród i Antoninę Wawrzyniak.

       W konkursie literackimMoja recepta na bezpieczną szkołę...” wyróżnienie otrzymała Karolina Kukurowska z klasy 4d.

Oprócz warsztatów i konkursów organizowanych przez logopedę szkolnego p. Patrycję Piszczek, klasy uczestniczyły w quizach i zadaniach tematycznych przygotowanych przez nauczycieli świetlicy: p. E.Walas, p. A. Muszyńską oraz p. K. Pufahl. Zorganizowano konkurs skierowany do uczniów klas II-III, który polegał na wymyśleniu hasła reklamowego dotyczącego zdrowego stylu życia. I miejsce zdobył Tymon Neuman z klasy 3e, II miejsce należało do Olgi Olszak również z klasy 3e,  III miejsce należało do Aleksandry Bystrzyckiej z klasy 3c, wyróżnienie otrzymała Julia Wnuk z klasy 2d.

Uczniowie tworzyli także własne wiersze o tematyce antynikotynowej. W konkursie literackim skierowanym do klas IV-VI komisja wyłoniła następujących laureatów:I miejsce klasa IV a,  II miejsce  klasa VI b i III miejsce klasa VI a. Dziękujemy za liczny udział w konkursach i gratulujemy zwycięzcom.

Tekst i zdjęcia

Patrycja Piszczek