Dnia 20.04.2016 roku w ramach odbywającego się Tygodnia Profilaktyki  w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku  zorganizowana została interesująca lekcja wychowawcza dla najstarszych uczniów, tj. z klas VI z przedstawicielką Komendy Powiatowej Policji w Pile – mł. asp.  Anną Starzyńską.

Głównym celem spotkania było uświadomienie uczniom konsekwencji prawnych
w przypadku popełnienia czynów karalnych przez osoby nieletnie oraz wyposażenie naszych przyszłych absolwentów w niezbędną wiedzę o skutkach różnych niedozwolonych zachowań.  Uczestnicy mieli okazję odgrywać role poszkodowanego i sprawcy przestępstwa. Dowiedzieli się również, jak postępuje się z osobami, które w ich wieku podejmują próby, m. in. sięgania po niedozwolone środki odurzające, kradzieży czy rozboju. Poza tym pani policjantka uzmysłowiła uczniom, jakie mogą być konsekwencje zgłaszania fałszywych alarmów. Tegoroczni absolwenci poznali także przejawy i rodzaje przemocy, w tym cyberprzemocy.

Podczas spotkania szóstoklasiści wykazywali się dużym zainteresowaniem, chętnie odpowiadali na zadawane pytania oraz sami pytali o aktualnie interesujące kwestie dotyczące skutków niebezpiecznych i ryzykownych zachowań w różnych miejscach. Z pewnością zajęcia te skłoniły uczniów do przemyślenia swoich postępowań, a także do rozważnego podejmowania decyzji.

 

Notatka: Renata Pająk

Zdjęcia: Anna Muszyńska