Dnia 21 grudnia br. w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku, w godzinach przedpołudniowych, zostały wystawione jasełka bożonarodzeniowe o tematyce misyjnej dla społeczności uczniowskiej, przygotowane pod kierunkiem pani Renaty Belaid.

Przedstawienie nawiązywało do wydarzeń nowotestamentowych sprzed dwóch tysięcy lat, kiedy to Maryja z Józefem udali się do Betlejem na spis ludności. Byli zatrwożeni, tym, że w żadnym domu nie było dla nich miejsca. Udając się w dalszą drogę, zauważyli pasterzy palących ognisko. To oni wskazali im miejsce, gdzie mogą odpocząć. Zatrzymali się w ubogiej stajence, a nocą narodził się oczekiwany od tysięcy lat Syn Boży. Wkrótce po tym wydarzeniu przybyli do stajenki pasterze, trzej królowie oraz dzieci z różnych krajów świata, by złożyć pokłon i ofiarować dary nowonarodzonemu Zbawicielowi.

            W przedstawienie zaangażowało się wielu uczniów.  Recytatorzy to: Zofia Perlińska z kl. V c, Karolina Mróz z kl. V c, Hubert Troczyński z kl. V b, Ibrahim Belaid z kl. I a, Agata Trempała z kl. I a, Jakub Bugaj z kl. IV a. Prowadzącą i narratorem była uczennica klasy III c Aleksandra Bystrzycka. Role aniołów odegrali: Samira Belaid i Martyna Borzych z kl. III c, Mikołaj Bieda z kl. I a, Sandra Załóg z kl. II b. Posłem został Ignacy Kornacki z kl. IV b. Maryja to Aleksandra Dasiukiewicz z kl. IV c, a Józef to Tymoteusz Łąpieś z kl. IV a. Właścicielami byli: Oliwia Nowak z kl.  IV b, Bartłomiej Maciejewski z kl. II b, Aleksander Magda z kl. II c; pasterzami: Jan Mrotek z kl.  II b, Ksawery Książek z kl. II b, Nadia Grabowska z kl. II b, Filip Szałek z kl. II b, Aleksander Zdanowicz z kl. II c, Oliwier Wróblewski z kl. II c, Mateusz Nawrocki z kl. II c; królami: Igor Kwasiński z kl. II b, Jan Kałużny z kl. IV b, Jakub Kartosz z kl. IV a, a  dziećmi z różnych krajów świata: Marta Okońska z kl. II c, Julia Boniowska z kl. IV c, Anna Matuszewska z kl. IV a, Patrycja Strzałkowska z kl. IV a, Helena Matuszewska kl. IV a, Marta Nowicka z kl. IV c, Dominika Czerwińska z kl.IV c, Melania Sadłowska z kl. IV b, Olga Ślepecka z kl. IV b, Jaśmina Kałużna z kl. II c, Zuzanna Boniowska z kl. III d. Przepiękną kolędę na organach zagrał uczeń klasy V b Wiktor Paluszkiewicz. Solo zaśpiewały: Zuzanna Kozimor z kl. III b, Karolina Mróz i Klaudia Duszczak z kl. V c. Gościnnie, kolędę „Cicha noc”, zaśpiewała nasza absolwentka, a obecnie uczennica z Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej- Curie w Wyrzysku, Vanessa Łosoś. Nad oprawą muzyczną czuwała pani Paulina Chwaliszewska, która sprawowała również opiekę nad szkolnym chórem. Nagłośnieniem zajęli się pan Wojciech Sobiech i pan Piotr Brzeziński z M-GOK w Wyrzysku. Przepiękne świąteczne dekoracje wykonały pani Elżbieta Kwasek, pani Katarzyna Chyła, pani Anna Kostecka, pani Renata Belaid wraz z uczniami z kółka plastycznego.

            Po przedstawieniu głos zabrała dyrektor szkoły pani Danuta Buryta- Arndt, która podziękowała wszystkim osobom, które zaangażowały się w przygotowanie jasełki. Pogratulowała też i wręczyła nagrody i dyplomy zwycięzcom szkolnych konkursów bożonarodzeniowych na szopkę, bombkę, anioła, lampion, wieniec adwentowy, choinkę, ozdoby, kartkę oraz laureatom konkursu kolęd i pastorałek w Białośliwiu. Na koniec pani dyrektor złożyła serdeczne życzenia uczniom i nauczycielom z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

            Po południu o godzinie 16.00 ponownie młodzi aktorzy odegrali jasełka dla społeczności naszego miasta. Prowadząca Aleksandra Bystrzycka przywitała zebranych gości, m.in. burmistrz Wyrzyska panią Bogusławą Jagodzińską, przewodniczącego RM pana Stefana Rymera, dyrektorów szkół i placówek, kierowników i przedstawicieli jednostek, zaproszonych gości, rodziców i przyjaciół szkoły.

 Podczas występu grę aktorską przeplatały wiersze o Bożym Narodzeniu, kolędy wykonywane przez szkolny chór przygotowany przez panią Edytę Kałużną i panią Paulinę Chwaliszewkią. Laureatki konkursu kolęd i pastorałek w Białośliwiu, Zuzanna Kozimor z kl. III b, Klaudia Duszczak i Karolina Mróz z kl. V c, zaśpiewały utwory świąteczne. Przepięknie kolędy zagrał na organach Wiktor Paluszkiewicz z kl. V b. Ostatnim punktem występu była prezentacja multimedialna na temat tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych w Polsce i Europie.

   Na zakończenie głos zabrała pani dyrektor szkoły Danuta Buryta- Arndt, dziękując wszystkim osobom, które pomagały w przygotowaniu przedstawienia: pani Renacie Belaid, pani Kornelii Kwasińskiej, pani Edycie Kałużnej, pani Paulinie Chwaliszewskiej, panu Wojciechowi Sobiechowi, panu Piotrowi Brzezińskiemu z MGOK w Wyrzysku, młodym aktorom za występ, rodzicom za przygotowanie strojów. Pani dyrektor złożyła życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wszystkim zebranym. Odwołała się do słów ks. Jana Twardowskiego, który  w jednym ze swoich wierszy zastanawiał się, „dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?”. Otóż, „dlatego, żeby uczyć się miłości do Pana Jezusa, (…) żeby podawać sobie ręce (…), żeby się uśmiechać do siebie (…), żeby sobie przebaczać.”

    Nie zabrakło również podziękowań od pani burmistrz Bogusławy Jagodzińskiej, która podziękowała społeczności uczniowskiej ze Szkoły Podstawowej w Wyrzysku za wystąpienie w jasełce, śpiewy chóru aniołów, solistów oraz tym, którzy pomagali w przygotowaniu przedstawienia, wprowadzając widzów w świąteczny nastrój Świat Bożego Narodzenia. Pani burmistrz złożyła życzenia świąteczne wszystkim mieszkańcom miasta i gminy Wyrzysk, zapraszając na wspólną zabawę sylwestrową i powitanie Nowego Roku.      

Tekst: Renata Belaid

Zdjęcia: Anna Poniewierska