„Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa.”
Słowa romantycznego wieszcza – Juliusza Słowackiego – stały się inspiracją dla twórców
I Gminnego Konkursu Poprawnej Polszczyzny, który został przeprowadzony 23 listopada w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku. Na początek wszystkich przybyłych uczniów ze szkół podstawowych z naszej gminy przywitała Pani Dyrektor szkoły – Danuta Buryta-Arndt. Wyraziła radość, iż społeczność gminna integruje się w tego typu przedsięwzięciach, a poza tym dodała, iż ma nadzieję, że nowy konkurs polonistyczny w tej formie będzie kontynuowany
w latach kolejnych.
Pani Dyrektor życzyła wszystkim uczestnikom powodzenia, po czym nastąpiła pierwsza część konkursu – dwudziestominutowy test, podczas którego uczennice poprawiły błędnie zapisany tekst, a także popisały się umiejętnościami ortograficznymi oraz interpunkcyjnymi. Dziewczynki rozpoznały również – trzeba dodać, iż niemal bezbłędnie – fragmenty słowników poprawnościowych.
Podczas krótkiej przerwy uczennice miały chwilę na odpoczynek i skorzystanie ze słodkiego poczęstunku przygotowanego przez organizatorów. W tym czasie komisja w składzie: p. Alicja Święch, p. Małgorzata Stramel, p. Ilona Brukwicka i p. Daria Maciejewska sprawnie oceniła prace, po czym przystąpiono do drugiej części zmagań. W niej dziewięć uczestniczek konkursu zmierzyło się z odmianą rzeczownika „przyjaciel” i czasownika „dowieść”. Ponadto najlepsze piąto-
i szóstoklasistki z naszej gminy pochwaliły się ogromną wiedzą na temat frazeologii.
Na zakończenie młode specjalistki od polszczyzny zmierzyły się z synonimami oraz krzyżówką gramatyczną.
Trzeba przyznać, iż poziom wiedzy wszystkich dziewięciu uczestniczek był niezwykle wysoki, a ostateczna punktacja różniła się nieznacznie. Odpowiedzi uczennic zaskakiwały bogactwem słownictwa, nieszablonowym myśleniem, wprawiając niejednokrotnie członków komisji w osłupienie. Cieszy to, iż młode pokolenie – tak uwrażliwione na kulturę języka ojczystego – nie traci przekonania, że piękne, poprawne wysławianie się jest podstawą komunikacji między ludźmi.
Uroczystego podsumowania zmagań oraz wręczenia nagród dokonała pani Burmistrz – Bogusława Jagodzińska. Przy okazji podziękowania skierowała do pani Dyrektor, organizatora konkursu, a zwłaszcza dziękowała dzieciom, które tak znakomicie poradziły sobie z zagadkami językowymi. Pani Burmistrz podkreśliła, że szacunek do polszczyzny, który okazała dziś grupa uczennic, jest budujący i daje nam – dorosłym – wiele radości i nadziei na lepszą przyszłość, pełną umiłowania języka, kultury, polskich obyczajów; jest pięknym przejawem patriotyzmu.
Na podsumowanie pani Burmistrz wyraziła również wdzięczność wobec nauczycieli – polonistów, którzy przygotowali uczennice do zmagań oraz sprawdzali prace konkursowe. Po uroczystym wręczeniu nagród dla wszystkich uczestników był czas na pamiątkowe zdjęcia.
Ostatecznie po laury sięgnęły:
- I miejsce – Sandra Nowak, SP Wyrzysk
- II miejsce – Jolanta Nowicka, SP Wyrzysk
- III miejsce – Patrycja Pawlak, SP Kosztowo
Gratulujemy ogromnej wiedzy!
Na wielkie brawa zasługują także pozostałe uczestniczki zmagań, które już w swoich
szkołach okazały się być najlepsze – były to:
- Wiktoria Dróbka, SP Falmierowo
- Julia Piwowarczyk, SP Falmierowo
- Konstancja Pazderska, SP Wyrzysk
- Aleksandra Regulska, SP Osiek nad Notecią
- Natalia Kaleta, SP Falmierowo
- Wiktoria Rózga, SP Osiek nad Notecią
Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich
w Wyrzysku, a koordynatorem działań – p. Daria Maciejewska. Serdecznie dziękujemy za ufundowanie wspaniałych nagród – gier dydaktycznych, albumów, słowników oraz długopisów Urzędowi Miejskiemu w Wyrzysku.
Organizator – D. Maciejewska
Brak komentarzy