Dzień Edukacji Narodowej zwany zwyczajowo Dniem Nauczyciela obchodziliśmy w naszej szkole już dzień wcześniej, czyli 13 października. Uroczysty apel z tej okazji przygotowały klasy 6b oraz 4d. Na sali przywitała wszystkich Pani Dyrektor – Danuta Buryta – Arndt, zwracając się najpierw do pedagogów słowami Janusza Korczaka:

 

„Jestem nie po to, aby mnie kochali

i podziwiali, ale po to,

abym ja działał i kochał.

Nie obowiązkiem otoczenia pomagać mnie,

Ale ja mam obowiązek troszczenia się o świat.”

 

Pani Dyrektor wyraziła przekonanie, że zawód nauczyciela wymaga od dorosłych wiele zapału, niezwykle rozległej wiedzy, nieustannego doskonalenia umiejętności, ogromnej kreatywności, optymizmu oraz empatii. Trudno nie zgodzić się z tymi słowami. Złożyła ona także swym kolegom i koleżankom z pracy życzenia wszelkiej pomyślności i optymizmu. Następnie Pani Dyrektor słowa skierowała do dzieci prosząc je, by zaufały swoim wychowawcom i darzyły ich szacunkiem. „Wierzę, że zawsze będziecie chętni do nauki, będziecie z entuzjazmem przychodzić do szkoły i będziecie się w niej czuć, jak w domu. Nie bez przyczyny mówi się, że szkoła jest drugim domem!” – podsumowała Pani Danuta Buryta – Arndt. W zakończeniu nawiązała ona także do idei programu artystycznego, przekonując zebranych w sali widowiskowej, że w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku naprawdę są idealni pedagodzy, oddający swej pracy serce, czas wolny i dzielący się z uczniami swoimi pasjami.

Montażem słowno – muzycznym za trud włożony w dotychczasową naukę oraz wychowanie podziękowali nauczycielom uczniowie klas 4-6. Nastrojowe wiersze, optymistyczne piosenki, humorystyczne scenki oraz satyra wypełniły po brzegi naszą salę widowiskową. Całości dopełnił film pt. „Nauczyciel idealny” profesjonalnie nagrany i zmontowany przez członków kółka dziennikarskiego, który wzbudził ogromne zainteresowanie i wywołał poruszenie wśród publiczności. Młodzi dziennikarze zadawali swoim rozmówcom pytania, skłaniające tych starszych do wspomnień, a młodszych – do refleksji nad pojęciem „nauczyciela idealnego”.  Po występach nadszedł czas na upominki – każdy pedagog otrzymał od uczniów symboliczną gwiazdkę z nieba – życzenia spełnienia wszelkich marzeń.

Podziękowania należą się osobom zaangażowanym w przygotowanie apelu – panu Adamowi Nowakowi oraz pani Edycie Kałużnej za staranne przygotowanie śpiewających uczniów: Karoliny Bromek z klasy II b, Karoliny Mróz oraz Klaudii Duszczak z klasy V c oraz Jakuba Kałużnego z klasy IV d, paniom nauczycielkom świetlicy i edukacji wczesnoszkolnej – Annie Muszyńskiej, Lucynie Jurgońskiej – Pasternak, Elżbiecie Walas i Kamili Pufahl za tematyczną piękną dekorację oraz panu Wojciechowi Sobiechowi za obsługę sprzętu. Nad całością czuwała wychowawczyni klasy 4 d – pani Daria Maciejewska.

Daria Maciejewska