W dniu 13 grudnia 2016 r. w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego  w Wyrzysku nastąpiło  rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Techniczno-Plastycznego z  Wykorzystaniem Odpadów połączone z wręczeniem nagród i pamiątkowych dyplomów. Na uroczystość zostali zaproszeni uczestnicy zakwalifikowani do gminnego etapu konkursu, dyrektorzy szkół i nauczyciele.

Uczniowie zaprezentowali swoje recyklingowe fantazje. Przygotowali oryginalne i ciekawe prace wykorzystując do tego domowe śmieci. Komisja konkursowa doceniła różnorodność wykorzystanych materiałów ekologicznych, estetykę wykonania prac, a przede wszystkim kreatywność jaką wykazali się młodzi twórcy.

Pani Burmistrz Bogusława Jagodzińska  pogratulowała laureatom. Zwróciła uwagę, iż udział w tego rodzaju konkursach ma uwrażliwiać dorastającego człowieka na konieczność dbania o stan najbliższego ekosystemu. Potrzeba ochrony środowiska w zakresie postępowania  odpadami wymaga stałego podejmowania działań edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży. Wychowanie proekologiczne dzieci to bowiem  nieprzeceniona inwestycja w naszą przyszłość.

Przewodniczący Zarządu Związku Międzygminnego „Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi” Zygmunt Jasiecki z dużym uznaniem podziękował za udział naszej gminy w  działaniach edukacyjnych na temat selektywnej zbiórki odpadów.  Zaprosił dzieci
i ich rodziny do prostej Zabawy w Kolory, czyli do segregowania odpadów w odpowiednich pojemnikach. Wręczył praktyczne nagrody m.in. ekologiczne torby, zgniatarki puszek i plastikowych butelek.

W naszej szkole konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Na korytarzu powstała imponująca wystawa, na której znalazły się roboty, ekozwierzaki, przedmioty ozdobne i użytkowe. W eliminacjach szkolnych wybrano 8 najciekawszych prac, których autorami byli: Nikola Jakubek, Aleksander Dróbka, Bartosz Tojza, Wiktoria Jakubek, Nikola Kryza, Jan Kałużny, Ignacy Kornacki oraz Sandra Nowak.

 

W kategorii „Coś z niczego” I miejsce za wykonanie bardzo pracochłonnej pracy- biurka,  zajęła Sandra Nowak z kl. VI b, za suknię z wykorzystaniem makulatury III miejsce zajęła Nikola Jakubek z kl. III a.

 W kategorii „ Arcydzieło z odpadów I miejsce za kolorową rybkę otrzymał Jan Kałużny z kl. IV b, II miejsce Bartosz Tojza z kl. III b prezentujący bardzo sympatycznego psa  Bruno.

Zwycięzcą w kategorii „Ekorodzina” okazał się  Aleksander Dróbka z kl. IV c, który wykonał z rodzicami imponującą wielkością i nakładem włożonej pracy- latarnię morską.

Szczególne wyróżnienie otrzymała Nikola Kryza, której praca- telefon, stał się prezentem-pamiątką dla  Przewodniczącego Związku Międzygminnego „PRGOK”.

Podziękowania zostały wręczone dyrekcjom szkół, nauczycielom przygotowującym uczniów i gronu pedagogicznemu. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do brania udziału w kolejnej edycji konkursu.

Tekst: Barbara Kornacka

Zdjęcia: Barbara Kornacka SP, Mateusz Murach UM