logo

W Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku w roku szkolnym 2015/2016 zrealizowano poniższe działania:

  1. Kącik porad prawnych prowadzony przez pedagoga szkolnego przy udziale uczniów ze środowisk o dużym stopniu zagrożenia uzależnieniem alkoholowym.
  1. „UZALEŻNIA MNIE TYLKO SPORT”

 w ramach kampanii społecznej odbyły się warsztaty z psychologiem – terapeutą z Poradni „Remedium” w Wyrzysku – Panem Jarosławem Łopińskim dla rodziców uczniów Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich Wyrzysku dnia 19 listopada 2015 r.

 Dnia 19 listopada 2015 r. w ramach kampanii społecznej „Uzależnia mnie tylko sport” odbyło się spotkanie dla rodziców uczniów Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku z psychologiem p. Jarosławem Łopińskim.Tematem przewodnim był

„Aktywny styl życia sposobem na uniknięcie problemu wieku dorastania u dzieci (uzależnienia i cyberprzemoc)”. Psycholog – terapeuta zasygnalizował rodzicom i nauczycielom (także rodzicom dorastających dzieci), jakie niebezpieczeństwa współczesnego świata czyhają na dzieci, z jakimi problemami się borykają, jakie mogą być przejawy popadnięcia w uzależnienie. Podkreślił, iż w wieku szkolnym bardzo ważne, a właściwie najważniejsze jest poczucie bezpieczeństwa, zaufania i bliskości rodziców. To rodzice powinni spędzać z dziećmi jak najwięcej czasu, dużo rozmawiać, znaleźć wspólne pasje, zainteresowania. Jedną z nich może być wspólna aktywność fizyczna- spacery, bieganie, modne obecnie chodzenie z kijkami, aerobik, piłka nożna, jazda na rowerze czy szachy, warcaby, gry planszowe.

Czas spędzony z dzieckiem jest bezcenny. Przynosi obustronne korzyści- rodzic jest zadowolony, iż jego pociecha aktywnie, zdrowo, na świeżym powietrzu, pod opieką spędza czas, natomiast dziecko znajduje w rodzicu towarzysza swoich pasji, osobę zaufaną. To w zasadzie tylko niektóre aspekty omówione na pierwszym spotkaniu z psychologiem.

Ta forma wsparcia dla rodziców naszych uczniów będzie w naszej szkole kontynuowana.

 Odbyły się warsztaty z psychologiem – terapeutą Poradni „Remedium” w Wyrzysku Panią Kamilą Kamińską

 Dla dzieci z klas IV, V, VI dnia 25 listopada 2015 r. odbyły się warsztaty z psychologiem p. Kamilą Kamińską także w ramach kampanii społecznej „Uzależnia mnie tylko sport” na temat uzależnień i cyberprzemocy.Uczniowie uczestniczyli w spotkaniach, w czasie których poznali osobę prowadzącą, mieli okazję zadawania pytań oraz anonimowego zapisania swoich oczekiwań tematycznych na kolejne spotkania profilaktyczne w grupie klasowej i indywidualne. Kolejne spotkania w poszczególnych klasach i mniejszych grupach będą się odbywały systematycznie od 17 grudnia 2015 r. w ramach działań profilaktycznych wpisanych do „Programu Wychowawczego z elementami profilaktyki” na rok szkolny 2015/2016, realizowanych zgodnie z założeniami gminnego programu profilaktyki.

Zapewniamy dzieciom możliwość spotkania ze specjalistami, staramy się, aby wyzbyły

się lęku mówienia o swoich problemach wieku dorastania, aby wiedziały, do kogo należy się zwrócić, z kim porozmawiać, kogo prosić o pomoc.

  1. zajęcia z elementami tańca i profilaktyki dla klas pierwszych

 Dnia 27 listopada 2015 r. pedagog szkolny wraz z p. Edytą Kałużną  przeprowadził zajęcia o charakterze profilaktycznym dla klas I. Spotkanie odbywało się w dwóch grupach: klasa 1a i 1b, oraz klasa 1c i 1d. Elementy profilaktyki oparte zostały na bazie bajek terapeutycznych. Na zakończenie tej części zajęć przeprowadzono zabawę integracyjną pt. ,,Bryczka”.

Profilaktyka została połączona z nauką kroku podstawowego do tańca, Polka”, którą poprowadziła p. Edyta Kałużna. Zabawa połączona z nauką to najskuteczniejszy sposób przekazu dla uczniów klas młodszych co widoczne było w czasie zajęć. Na zakończenie z rąk pani dyrektor Danuty Buryta- Arndt wszyscy uczniowie otrzymali dyplom udziału w zajęciach.

 

  1. „Witamy jesień wolną od uzależnień na sportowo” –z udziałem rodziców uczniów

rozgrywki sportowe dnia 25 listopada 2015 r. od godz. 16.00 do 18.00 na hali sportowej „Łobzonka”.

„Uzależnia mnie tylko sport” – wspólna zabawa uczniów, rodziców i nauczycieli

25 listopada 2015 r.  dyrekcja i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku zorganizowali rozgrywki sportowe w ramach II edycji kampanii społecznej  „Uzależnia mnie tylko sport”. Celem spotkania była profilaktyka uzależnień. Przedsięwzięcie miało umożliwić wspólne aktywne spędzenie wolnego popołudnia przez uczniów i rodziców. Zmaganiom sportowym towarzyszyła również zabawa z alkogoglami.  Chętne osoby przystąpiły do strzelania rzutów karnych w specjalnych okularach – na dzień i na noc. Wszyscy mogli się przekonać, że zadanie było trudne. Jednak głównym punktem sportowej imprezy były mecze w piłkę nożną. Jako pierwsi zagrali przeciwko sobie chłopcy z klas II i III. Zwyciężyła drużyna klas drugich  wynikiem 5:2.  Następnie w szranki stanęli  rodzice przeciwko uczniom klas IV – VI. Po zaciętej i wyrównanej walce zwyciężyli rodzice z wynikiem 7:6.nWszyscy uczestnicy doskonale się bawili, a kibice: mamy, siostry, bracia, ciocie, dziadkowie i nauczyciele głośno dopingowali swoich faworytów. Zorganizowanie imprezy było możliwe dzięki dotacji celowej Gminy Wyrzysk – profilaktyka i promocja zdrowia „Uzależnia mnie tylko sport”. Wszyscy uczestnicy sportowych zmagań: zawodnicy, kibice za aktywne włączenie się w gry, zabawy i mecze otrzymali pamiątkowe podziękowania od dyrekcji Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku. Sport nas „uzależnia”, a pokazała to wysoka frekwencja uczniów, rodziców, nauczycieli, a przede wszystkim wspaniała atmosfera i zabawa.

Opracowanie: /-/ Danuta Buryta-Arndt

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku