Te buty, te buty, te buty rajdowe,

Nie stare, podarte – i nie całkiem nowe.

Na deszcz, na śnieg, na słońce i wiatr.

W sam raz na rajdowy szlak.

 

            18.09.2015r., tj. w miniony piątek przyjechała do Wyrzyska cała rzesza harcerzy i harcerek, a w sobotę dołączyli do nich także najmłodsi członkowie ZHP – zuchy. Przyjechali w nasze strony Szlakami Wielkopolskich Bohaterów, po to, ażeby po raz III wziąć udział w rajdzie poświęconym powstańcom ziemi pilskiej zatytułowanym Szlakami Utrwalania Pamięci Powstania Wielkopolskiego, który zorganizowany został w dniach od 18.09.2015r do 20.09.2015r. na naszej ziemi wyrzyskiej.

Przyjechały drużyny z: Piły, Ujścia, Białośliwia, Wysokiej, Falmierowa i Glesna. Oczywiście, w tak ważnym wydarzeniu udział wzięły także miejscowe drużyny z Wyrzyska, które zaopiekowały się gośćmi, wcielając się w rolę gospodarza. Wszystkich uczestników rajdu zakwaterowano w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku, gdzie czuwano nad ich bezpieczeństwem oraz pilnowano, by czuli się „jak w domu”.  W sobotę br. wszystkie drużyny wyruszyły na trasę, by dowiedzieć się czegoś o walkach powstańczych

na naszym terenie, by poznać krótkie biogramy bohaterów, którzy wpisali się w historię tych wydarzeń oraz odwiedzić ważniejsze miejsca związane z powstaniem. Trasy rajdu liczyły: krótsza – dla harcerzy młodszych – około 13/14 kilometrów pieszej wędrówki, trasa dłuższa – dla harcerzy starszych około16/18 kilometrów pieszej wędrówki, trasa zuchowa odbywała się po mieście. Dodatkowym utrudnieniem dla uczestników rajdu były zadania związane z tematyką spotkania oraz z zakresu profilaktyki w ramach projektu „Uzależnia mnie tylko sport” przygotowane przez gospodarzy. Pomimo, iż obie trasy były długie i wyczerpujące harcerze z uśmiechem na twarzy pokonywali kolejne kilometry i wykonywali zadania. Sprzyjała im również pogoda.

Tegoroczny rajd został połączony z IV Powiatowym Harcerskim Turniejem Piłki Nożnej, którego inicjatorem, od czterech już lat, jest 6 Drużyna Harcerska „Sokoły” im. Franciszka Muracha działająca przy Szkole Podstawowej w Wyrzysku. Patronat nad turniejem w tym roku przejął starosta pilski – Franciszek Tamas. Na uroczystym apelu otwierającym Harcerski Start 2015/2016 powitano zaproszonych gości: Burmistrz Wyrzyska – Panią Bogusławę Jagodzińską, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Wyrzysku – Pana Stefana Rymera, Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Wyrzysku – Pana Piotra Radwańskiego, Dyrektor Szkoły Podstawowej

w Wyrzysku – Panią Danutę Buryta-Arndt, Kierwonik OSiR w Wyrzysku – Panią Beatę Borowczak, Majora Rezerwy – Pana Jarosława Odrobińskiego, Pana Marka Charczuna – Prezesa Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Wyrzysku oraz rodzinę bohatera drużyny, powstańca Franciszka Muracha – Państwo Donatę i Józefa Jasików, którzy w sobotnie przedpołudnie zaszczycili nas swoją obecnością. Turniej rozegrano w 3 kategoriach: zuchy, harcerze i harcerze starsi.  Wyniki z rajdu i turnieju przedstawiały się następująco:

Rajd „Szlakami Utrwalania Pamięci Powstania Wielkopolskiego:

kategoria harcerze starsi:

1 miejsce – 28 DH z Piły

2 miejsce – DH z Ujścia

2 miejsce – 7 DH im. Lotników Polskich z Piły

kategoria harcerze:

1 miejsce 15 DH z Wysokiej

2 miejsce 18 DH z Piły

3 miejsce – 41 DH z Piły

kategoria zuchy:

1 miejsce – GZ „Leśne Skrzaty”

2 miejsce

3 miejsce – GZ „Czerwone Muchomorki” z Glesna

IV Powiatowy Harcerski Turniej Piłki Nożnej:

kategoria zuchy:

1 miejsce – GZ „Białe Wilczki” z Wyrzyska

2 miejsce  – GZ „Leśne Skrzaty” z Piły

3 miejsce – GZ „Czerwone Muchomorki” z Glesna

4 miejsce – GZ „Antka Cwaniaka” z Białośliwia

kategoria harcerze:

            1 miejsce 15 DH z Wysokiej

2 miejsce – 21 DH z Falmierowa

3 miejsce – DH z Glesna

kategoria harcerze starsi:

1 miejsce – 6 DH 'Sokoły” im. F. Muracha

2 miejsce – 7 DH im. Lotników Polskich z Piły

2 miejsce – 28 DH z Piły

Wieczorem, po wyczerpującym i pełnym wrażeń dniu harcerze i zuchy usiedli w kręgu na świeczkowisku, by wspólnie śpiewać, pląsać i bawić się do późna. Uroczyste podsumowanie rajdu i rozgrywek nastąpiło w niedzielę, tj. 20 września br. na boisku szkolnym, gdzie nagrodzono i udekorowano najlepszych. W tym dniu zaszczycił nas także swoją obecnością starosta pilski – Franciszek Tamas, który wraz z pozostałymi ww. zaproszonymi gośćmi nagrodził zwycięzców. Turniej został wsparty finansowo w ramach programu „Uzależnia mnie tylko sport – jesień 2015”.

Puchary ufundowali: Starosta pilski, Burmistrz Wyrzyska, Przewodniczący Rady Miejskiej w Wyrzysku, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wyrzysku, Dyrektor Gimnazjum w Wyrzysku, Komendant Hufca ZHP z Piły, Kierownik OSiR w Wyrzysku, Ireneusz Wojciechowski.

Medale ufundował OSiR w Wyrzysku.

Nagrody zakupili:

Gmina Wyrzysk, Przewodniczący Rady Miejskiej w Wyrzysku, M-GOK w Wyrzysku, MOPS w Wyrzysku, PWiK w Wyrzysku, SKR Wyrzysk, Piotr Kledzik z Chodzieży, Teresa Chrząstek z Osieka, Marcin Stańczyk, Marcin Mrotek z Wyrzyska, Rafał Maławy z Osieka, Roman Jopek z Łobżenicy oraz Maria i Ryszard Wota z Gołańczy.

Osoby, które w inny sposób włączyły się w organizację turnieju: Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Wyrzysku Pan Piotr Radwański, Radny Rady Miejskiej w Wyrzysku – Pan Krzysztof Bartkus, Radny Rady Miejskiej w Wyrzysku – Pan Piotr Kuna, Edro-Bis Tydda R.M. Osiek nad Notecią, Kamila Mrotek z Glesna.

Zarówno uczestnikom rajdu, jak i uczestnikom turnieju towarzyszyły: uśmiech, zabawa, zapał, rywalizacja i słońce.

 

 

Tekst: 6 drużyna harcerska „Sokoły”

Zdjęcia: Mateusz Murach