- Zasady rekrutacji do świetlicy szkolnej:
- Przyjęcie dziecka do świetlicy szkolnej następuje na pisemny wniosek rodziców/prawnych opiekunów.
- Rodzice/prawni opiekunowie zobowiązani są do złożenia wypełnionej karty zgłoszeniowej. Wyżej wymieniony dokument dostępny będzie również u wychowawców świetlicy w dniu rozpoczęcia roku szkolnego, tj. 01.09.2015r.
- Wypełnioną kartę zgłoszeniową/wniosek należy złożyć u wychowawców świetlicy w nieprzekraczalnym terminie do 11 września 2015 roku.
- Procedury postępowania nauczycieli świetlicy w sytuacji, gdy rodzice nie odbiorą dziecka o czasie:
- Jeśli rodzic/ osoba odpowiedzialna za odbiór dziecka ze świetlicy się spóźnia, nauczyciel świetlicy dzwoni pod numer wskazany w karcie zgłoszeniowej dziecka do świetlicy szkolnej.
- W przypadku, gdy kontakt jest niemożliwy, nauczyciel świetlicy informuje dyrektora szkoły o zaistniałej sytuacji.
- Dyrektor jest zobowiązany zorganizować opiekę nad pozostawionym w świetlicy dzieckiem.
- Nauczyciel/dyrektor ma prawo wezwać policję, a jej zadaniem będzie ustalenie pobytu opiekunów prawnych i zapewnienie dziecku dalszej opieki.
- Po ustaleniu miejsca pobytu rodzica lub opiekuna policja w obecności nauczyciela przekazuje ucznia rodzicowi / opiekunowi.
- W sytuacji, gdy nauczycielowi udało się skontaktować z rodzicami, informuje ich o fakcie nieodebrania ucznia ze świetlicy szkolnej i prosi o jak najszybsze odebranie dziecka.
- Gdy taka sytuacja wystąpi po raz pierwszy – nazajutrz wzywa się rodzica na rozmowę, aby go pouczyć.
- Procedura przyprowadzania dzieci klas 0 – III przez wychowawców do świetlicy szkolnej:
- Nauczyciele klas uczących w budynku A szkoły zobowiązani są do przekazania dzieci do świetlicy szkolnej (chyba, że bieżące ustalenia z nauczycielami świetlicy stanowią inaczej) i ustalenia z wychowawcami świetlicy sposobu odebrania ich na rozpoczynające się zajęcia lekcyjne.
- Jeżeli lekcje kończy inny nauczyciel (np. religii, języka angielskiego itp.),
jest on również zobowiązany do przekazania uczniów nauczycielowi świetlicy. - Nauczyciel/ wychowawca klasy jest zobowiązany poinformować nauczyciela świetlicy, ilu uczniów przekazuje pod jego opiekę.
- Procedura postępowania z dziećmi z klas 0-III, które nie są zapisane do świetlicy, a zostały czasowo z różnych przyczyn pozostawione bez opieki:
- W sytuacjach wyjątkowych dzieci niezapisane do świetlicy szkolnej mogą przebywać w niej w przypadku, gdy liczebność grupy obecnej na świetlicy nie przekracza 25 uczniów.
- W sytuacji opisanej w punkcie 1, nauczyciel może wówczas przyprowadzić dziecko do świetlicy. Robi to osobiście i podaje dane ucznia. Zobowiązany jest do powiadomienia rodziców /prawnych opiekunów o pozostawieniu dziecka w świetlicy i ustalenia odbioru dziecka.
- Chore dzieci nauczyciel świetlicy w trakcie zajęć świetlicowych przekazuje pod opiekę pielęgniarki szkolnej, gdzie pozostają do momentu przekazania ich pod opiekę rodziców/opiekunów. W przypadku nieobecności pielęgniarki w danym czasie, nauczyciel powiadamia rodziców o stanie dziecka.
- Procedura postępowania w przypadku próby odebrania ucznia przez osobę, co do której zachodzi podejrzenie bycia w stanie nietrzeźwości lub bycia pod wpływem innych środków odurzających :
- W przypadku wystąpienia sytuacji, w której w ocenie nauczyciela świetlicy istnieje podejrzenie, iż dziecko odbierane jest przez osobę, wobec której zachodzi podejrzenie, iż jest ona w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem działania innych środków odurzających, nauczyciel zobowiązany jest poinformować tę osobę o konsekwencjach sytuacji oraz zażądać wezwania (lub samemu wezwać) innego opiekuna dziecka.
- O zaistniałej sytuacji nauczyciel zobowiązany jest niezwłocznie powiadomić wychowawcę oraz dyrektora szkoły.
- Z zaistniałej sytuacji nauczyciel zobowiązany jest sporządzić notatkę służbową.
- W przypadku, gdy nie ma innej osoby uprawnionej do odbioru dziecka, należy wezwać policję.
- Procedura postępowania w przypadku występowania agresji słownej, fizycznej:
- Nauczyciel świetlicy zobowiązany jest do interweniowania za każdym razem, gdy zaistnieje sytuacja zachowań agresywnych. Nauczyciel izoluje uczestników zajścia, przeprowadza z nimi rozmowę oraz powiadamia wychowawcę klasy i rodziców o zdarzeniu.
- Nauczyciel świetlicy sporządza notatkę służbową.
- Następnie nauczyciel świetlicy postępuje zgodnie ze szkolną procedurą postępowania wobec ucznia przejawiającego zachowania agresywne.
- Procedura postępowania w przypadku niszczenia mienia kolegów i świetlicy:
- Nauczyciel świetlicy powiadamia o zdarzeniu rodziców, wychowawcę klasy. Sporządza także notatkę służbową.
- W dalszej kolejności nauczyciel świetlicy postępuje zgodnie ze szkolną procedurą postępowania w przypadku niszczenia mienia szkolnego i prywatnego na terenie szkoły.
- Uczeń niszczący mienie kolegów oraz jego rodzice ponoszą odpowiedzialność materialną i zobowiązani są do naprawienia wyrządzonej szkody.
- Procedura postępowania w przypadku kradzieży:
- Gdy ma miejsce kradzież wśród uczniów na terenie świetlicy nauczyciel przeprowadza rozmowę z poszkodowanym w celu wyjaśnienia zajścia i sporządza notatkę służbową.
- Wychowawca informuje o zajściu pedagoga szkolnego, który wdraża szkolną procedurę postępowania w przypadku kradzieży w szkole.
- Świetlica nie ponosi odpowiedzialności za pozostawianie w niej drogich przedmiotów, zabawek, telefonów komórkowych itp.
- Procedura związana z wyjściem dzieci na zajęcia dodatkowe:
- Każdy nauczyciel prowadzący zajęcia dodatkowe zobowiązany jest do dostarczenia listy dzieci uczęszczających na jego zajęcia w ciągu 3 dni od daty rozpoczęcia tych zajęć.
- Nauczyciel prowadzący zajęcia dodatkowe przychodzi po dzieci na świetlicę szkolną i wypisuje dziecko uczęszczające na jego zajęcia własnym podpisem oraz godziną wyjścia na liście obecności.