Dnia 27.05.2024r. rozpoczęła się nasza pięciodniowa wycieczka do Krakowa i Zakopanego. Wycieczka zorganizowana została przez p. Joannę Berndt dla uczniów Szkoły Podstawowej w Wyrzysku i Szkoły Podstawowej w Falmierowie. Bardzo wcześnie rano wyruszyliśmy w stronę Wadowic, by po południu zwiedzić Muzeum Jana Pawła II i Bazylikę Wadowicką. Później przeszliśmy do kawiarenki, gdzie każdy z uczestników wycieczki mógł skosztować papieską kremówkę. Po powrocie do autokaru kontynuowaliśmy naszą podróż w stronę Kalwarii Zebrzydowskiej. Sanktuarium Pasyjno – Maryjne oo. Bernardynów w Kalwarii zostało wpisane na Listę UNESCO w roku  2000. Pod wieczór dojechaliśmy do Wieliczki, gdzie po pysznej obiadokolacji odebraliśmy klucze do swoich pokoi, w których ulokowaliśmy się na kilka kolejnych dni.

     Następnego dnia, po śniadaniu, wyruszyliśmy do Krakowa na spotkanie z naszym przewodnikiem p. Krzysztofem, który zaprowadził nas pod pomnik Smoka Wawelskiego ziejącego prawdziwym ogniem. Potem przeszliśmy do Katedry Wawelskiej obejrzeć arrasy i podziemia z sarkofagami znamienitych Polaków. Pod koniec zwiedzania Wawelu wdrapaliśmy się na Dzwon Zygmunta, który jak legenda głosi, spełnia marzenia tych, którzy dotkną jego serca. Po południu przeszliśmy Traktem Królewskim na Rynek Starego Miasta, zwiedziliśmy Sukiennice i Kościół Mariacki, który zrobił na nas ogromne wrażenie. Spacerując Plantami przeszliśmy do zabytkowej,  dziś bardzo uczęszczanej przez turystów, dzielnicy Krakowa – Kazimierza. Tam w cieniu drzew posłuchaliśmy ciekawych historii związanych z krakowskimi Żydami. Pan Krzysztof opowiedział o synagogach i zwyczajach panujących w tradycyjnych żydowskich rodzinach. Każdy z nas miał okazję posmakować zapiekanki z Okrąglaka, podobno najlepszej w Krakowie.

     Trzeci dzień był pełen emocji i adrenaliny, gdyż w programie wycieczki znalazł się całodniowy pobyt w Energylandii. Czekały na nas super szybkie kolejki i mnóstwo atrakcji, z których można korzystać w tym największym w Europie parku rozrywki.

    Na czwarty dzień wycieczki czekało wielu z nas, gdyż uczestnikami wycieczki było wiele osób, które pierwszy raz w życiu zobaczyły polskie Karpaty i ich najwyższą część Tatry. Po przyjeździe na parking w Tatrzańskim Parku Narodowym spotkaliśmy naszego przewodnika Szymka, który po krótkim instruktażu zabrał nas na spacer na Rusinową Polanę. Widoki, które na nas czekały, zapierały dech w piersi, zważywszy na to, że pogoda nam dopisała i pięknie świeciło słońce. Po degustacji oscypków w pobliskiej bacówce, przez Wiktorówki zeszliśmy w stronę Zakopanego, gdzie pożegnaliśmy naszego przewodnika. Przejechaliśmy autokarem na Gubałówkę, na którą wjechaliśmy kolejką, aby podziwiać z perspektywy tej góry Zakopane i Tatry, nad którymi rozpętała się burza, a u nas nie padało. Potem zaliczyliśmy krótki spacer po Krupówkach, po czym wróciliśmy do Wieliczki na obiadokolację i nocleg.

     Ostatni dzień wycieczki rozpoczęliśmy od śniadania i wymeldowania z hotelu. Uczniowie pozostawili po sobie pięknie wysprzątane pokoje i bardzo dobre wrażenie na właścicielach hotelu, którzy za zachowanie pochwalili naszą grupę. Po spakowaniu walizek do autokaru, udaliśmy się przez Park Zdrojowy z Tężniami Solankowymi do Kopalni Soli w Wieliczce. Zwiedzanie kopalni rozpoczęliśmy od zejścia 800 schodami na poziom 135m, gdzie rozpoczyna się trasa turystyczna. Kopalnia składa się 250 km korytarzy i 2 500 komór. Temperatura tam panująca jest stała 17-18 stopni, niezależnie od temperatury na zewnątrz. Kopalnia Soli w Wieliczce została w 1978r. wpisana na Listę UNESCO ze względu na pięknie przygotowane po drodze wystawy i atrakcje. Ostatnią atrakcją piątego dnia wycieczki był przejazd w kierunku Ojcowskiego Parku Narodowego. Tu zobaczyliśmy z okien autokaru Bramę Krakowską i Kościół na wodzie. Spacerkiem przeszliśmy do Zamku na Pieskowej Skale i pod Maczugę Herkulesa – jedyny mogot w Polsce. Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia ruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Po drodze zatrzymaliśmy się w okolicach Łodzi na posiłek w Oberży „Słoneczny Młyn”. Wycieczka zakończyła się ok. godziny 21.

     Opiekunami uczniów z Wyrzyska była p. Aleksandra Walczak i p. Adam Dziamara, a uczniami z Falmierowa opiekowała się p. Renata Bednarek. Za bezpieczny przejazd na trasie odpowiadał p. Przemysław Bohn. Pomysłodawcą, organizatorem i przewodnikiem wycieczki była p. Joanna Berndt, nauczyciel geografii ze szkoły w Wyrzysku i Falmierowie.

Tekst: Joanna Berndt