W dniach 13.05.2024 r. – 24.05.24 r. harcerki:  Magdalena Jańczak i Agata Katafiasz wraz z drużynową  z 6 Drużyny Harcerskiej „Sokoły” im. Franciszka Muracha działającej przy Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku phm. Agnieszką Spirydow, wchodząc w skład reprezentacji Chorągwi Wielkopolskiej miały zaszczyt reprezentować nasze środowisko, miasto, szkołę oraz pilski hufiec Związku Harcerstwa Polskiego  podczas wyprawy do Włoch.

Wielkopolską wyprawę wspierali Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Głównym celem tej wyprawy były działania związane z obchodami 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino – jednej z najbardziej heroicznych batalii II wojny światowej. W uroczystościach udział wzięło ponad dwa tysiące harcerek i harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego. Będąc tam, harcerki osobiście mogły oddać hołd żołnierzom, którzy oddali życie w walce o wolność, honor i pokój. W ramach obchodów harcerze i harcerki z Wielkopolski podjęli się różnych działań: pomagali w uporządkowaniu cmentarza, przystrajali krzyże nagrobne biało-czerwonymi taśmami i proporczykami, posprzątali pomnik Kaprala Wojtka znajdujący się w mieście Cassino, wreszcie wraz z innymi reprezentacjami ZHP i ZHR pełnili wartę podczas głównych uroczystości na polskim cmentarzu wojennym. Tam właśnie członkowie 2 Korpusu walczyli o wolność Włoch myśląc o wolności Polski. „Za wolność Naszą i Waszą” było mottem polskich patriotów w XIX wieku i żołnierzy 2 Korpusu. To właśnie tam na pomniku wzniesionym na wzgórzu można przeczytać inskrypcję: „Za wolność Naszą i Waszą My, Żołnierze Polscy, Oddaliśmy Bogu Ducha, Ziemi Włoskiej Ciało, a Serca Polsce”. Ponadto nazajutrz reprezentanci spotkali się z żołnierzami armii Andersa przy jego pomniku w Cassino.

W uroczystościach tych brała udział także córka generała Władysława Andersa pełniąca funkcję ambasadorki Polski we Włoszech Anna Maria Anders, z którą udało się zamienić kilka słów. Na końcu uczestnicy zwiedzili jeszcze Muzeum Pamięci 2 Korpusu Polskiego na Monte Cassino oraz słynny klasztor  –  Opactwo Benedyktynów. Misja harcerek i harcerzy na wzgórzu trwała trzy dni. Przyniosła wszystkim mnóstwo wrażeń, emocji i refleksji na temat tamtych wydarzeń.

Będąc we Włoszech członkowie braci harcerskiej zwiedzili także inne miasta i ciekawe w nich miejsca: Wenecję, Rzym, Watykan, Asyż, Weronę oraz miejscowości nad przepięknym  Jeziorem Garda, a także Sanktuarium Madonna della Corona  zwieszone między niebem a ziemią w sercu skał góry Baldo, które jest celem pielgrzymów z całego świata, miejscem milczenia i medytacji.

Po takiej intensywnej i wyczerpującej wyprawie, obfitującej w obszerną ilość informacji, ciekawostek i wydarzeń, pełne wrażeń, emocji, przeżyć i zachwytu reprezentantki 6 Drużyny Harcerskiej „Sokoły” im. Franciszka Muracha z Wyrzyska wróciły szczęśliwie do domu.

Opracowanie i zdjęcia :

phm. Agnieszka Spirydow