po wolność, prawdę i honor!”

Oto przesłanie tegorocznego harcerskiego zlotu, który miał miejsce w miniony weekend. W sobotę 16.11.2024 r. do Wyrzyska zjechały gromady i drużyny harcerskie z powiatu pilskiego, przynależące do hufca ZHP im. Stanisława Staszica w Pile, by wspólnie z 6 Drużyną Harcerską „Sokoły” im. Franciszka Muracha świętować niepodległość naszego kraju.

Spotkanie harcerskiej braci rozpoczął uroczysty apel, w którym udział wzięli wszyscy uczestnicy niepodległościowego zlotu. Uczestniczyli w nim również zaproszeni goście: burmistrz Wyrzyska pan Marcin Piszczek, wiceburmistrz pan Wiesław Nowicki, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku pani Danuta Buryta-Arndt, wicedyrektor pani Małgorzata Dróbka-Jiers, komendantka pilskiego hufca ZHP harcmistrzyni Bożena Wojciechowska, zastępca harcmistrzyni Katarzyna Wojciechowska, skarbnik harcmistrz Grzegorz Rzymski oraz pozostali członkowie komendy: harcmistrzyni Halina Betańska oraz podharcmistrz  Mateusz Szpener. Odzyskanie niepodległości świętowali także przybyły prezes Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Pod Słonecznikiem” pan Wacław Bąk, przewodnicząca Rady Rodziców przy SP Wyrzysk pani Sabina Katafiasz, sekretarz Rady Rodziców pani Izabela Mróz, przedstawiciel rodziny patrona 6 Drużyny Harcerskiej pan Józef Jasik oraz rodzice, instruktorzy i harcerki z harcerzami.

Po oficjalnym rozpoczęciu spotkania harcerska brać wzięła udział w rajdzie, który specjalnie dla uczestników zorganizowali wyrzyscy harcerze. To oni przygotowali dla nich zadania o tematyce harcerskiej  i niepodległościowej. Nie mogło zabraknąć także zadania sprawnościowego, jakim było np. strzelanie z wiatrówki. Trasa rajdu wiodła częściowo bezpośrednio przez miasto, ale także po jego obrzeżach. Opatrzona została 10 punktami patrolowymi, w których należało starannie wykonać zadania i które obsadzone zostały przez członków 6 Drużyny Harcerskiej „Sokoły”. Ponadto dwa dodatkowe miejsca zorganizowali rodzice wyrzyskich harcerzy. Uczestnicy mogli tam skorzystać z  ciepłych  napojów w celu rozgrzania zziębniętych organizmów oraz z przeróżnych smakołyków przygotowanych do konsumpcji. Zmagania rajdowe trwały kilka godzin, po czym około godziny 15.00 uczestnicy i organizatorzy wrócili do bazy, którą stanowiła szkoła, na smaczny obiad.

Zaraz po posiłku druhny i druhowie zabrali się za wykonanie kolejnego zadania. Tym razem odbyło się ono w pomieszczeniu i polegało na przygotowaniu plakatu. Zarówno z samym rajdem jak i z wykonaniem plakatu drużyny poradziły sobie rewelacyjnie. Nie stanowiło to jednak zakończenia zadań, bowiem wieczorem wszystkie harcerki i wszyscy harcerze spotkali się na wieczorze poezji patriotycznej perfekcyjnie przygotowanym przez gospodarzy całej imprezy. To oni dostarczyli zebranym w sali widowiskowej gościom i pozostałym przybyłym refleksji, zadumy i zachwytu nad słowem pisanym i śpiewanym. Recytując tematyczne  wiersze i śpiewając piosenki, harcerze z wyrzyskiej drużyny wprowadzili wszystkich w patriotyczny nastrój.

Po wieczornicy i pysznej kolacji nadszedł czas na integrację harcerskiego środowiska. Przedstawiciele wszystkich drużyn ponownie spotkali się w sali widowiskowej, by wymienić się doświadczeniem w zabawach i pląsach, nawiązać nowe relacje, a także podtrzymać te już nawiązane. Ze względu na późną porę spotkanie nie było  zbyt długie, ale trzeba przyznać, bardzo intensywne. Około 22.15 wszyscy udali się na nocny odpoczynek. Nie wiedzieli jednak, że to jeszcze nie koniec niespodzianek, bowiem około godziny 23:15 przybył po nich sam marszałek Józef Piłsudski, który poprowadził cały zastęp harcowników pod pomnik pomordowanych wyrzyszczan w celu zapalenia  zniczy i oddania hołdu poległym. Jednakże zanim rodzina harcerzy dotarła do tego miejsca, musiała wykonać dodatkowe zadania, tym razem przygotowane przez kreatywnych rodziców wyrzyskich harcerzy. Trzeba było na przykład dopowiedzieć słowa wiersza, zaśpiewać patriotyczną piosenkę lub wypić miksturę nieśmiertelności, czy opatrzyć rannych, którzy doznali obrażeń  w wyniku stoczonego z wrogiem boju. Ze wszystkimi zadaniami harcerska rodzina poradziła sobie sprawnie i poprawnie. Nadmienić również należy, że  dla niektórych uczestników była to noc szczególna i wyjątkowa, bowiem około godziny 24.00 przy ww. pomniku odbyło się zaprzysiężenie nowych członków ZHP, którzy swoją działalnością zasilą drużyny, w tym także drużynę „Sokołów” z Wyrzyska. Po przyrzeczeniu wszyscy skierowali się do odwrotu w kierunku szkoły, a po dotarciu udali się na nocny wypoczynek.

Kolejnego dnia, w niedzielę, odbył się apel kończący dwudniowy zlot. Dokonano na nim podsumowania przedsięwzięcia. Uczestniczyli w nim wspomniani wyżej goście, którzy przekazali na ręce drużynowych bądź opiekunów statuetki, dyplomy i nagrody ufundowane  z budżetu gminy.  Wręczyli je wiceburmistrz pan Wiesław Nowicki, dyrektor szkoły w  Wyrzysku pani Danuta Buryta-Arndt oraz komendantka hufca ZHP w Pile harcmistrzyni Bożena Wojciechowska. Ufundowane upominki wręczyła również przewodnicząca Rady Rodziców pani Sabina Katafiasz i sekretarz tejże rady pani Izabela Mróz.

Na samym końcu apelu podziękowano rodzicom harcerzy, którzy przez kilka lat nieustannie wspierali drużynę, angażując się bezinteresownie w jej działania.  I tym razem można było na nich liczyć. Tak naprawdę bez ich wsparcia ten zlot nie byłby taki szczególny i wyjątkowy.

6 DH „Sokoły”