Po raz dziewiąty w naszej szkole miało miejsce spotkanie w ramach Narodowego Czytania, ogólnopolska akcja społeczna, której celem jest propagowanie polskiej literatury oraz wzmacnianie tożsamości narodowej. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku, a jej inicjatorem był prezydent Bronisław Komorowski. W tym roku odbyła się więc 13 edycja Narodowego Czytania.

Od dziewięciu lat Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku jest zgłaszana przez p. Danutę
Burytę –Arndt na stronie PREZYDENT.PL, dzięki temu figuruje na mapie Polski. Otrzymujemy pieczęcie akcji, które na pamiątkę wydarzenia są umieszczane w egzemplarzach książek wybranych w danym roku oraz w zeszytach uczniów. Po przeprowadzeniu i zakończeniu akcji otrzymujemy pamiątkowe wydania utworu i pamiątkowy dyplom od Pary Prezydenckiej.

Tym razem nauczycielki z zespołu polonistyczno-blibliotecznego oraz siódmo- i ósmoklasiści poświęcili czas lekturze „Kordiana” Juliusza Słowackiego.

Spotkanie poprowadziła Dyrektor Szkoły p. Danuta Buryta-Arndt, która przekazała zebranym ideę akcji i jej zarys oraz podtrzymała tradycję prezentacji fragmentów utworu przed społecznością szkolną. Dołączyli do niej chętni uczniowie z każdej klasy uczestniczącej w wydarzeniu: Gabriel Dróbka, Daniel Stojek, Olga Durau, Iga Zdanowicz, Magdalena Walczak oraz Jagoda Katafiasz. Z kolei Zuzanna Kośmider i Natalia Nowaczyk przygotowały scenkę przedstawiającą dialog Kordiana z Wiolettą, a sugestywne, pełne uczucia  interpretacje dziewcząt dopełniały stroje z epoki. W klimat lektury wprowadzały również kreacje nauczycielek oraz gazetki tematyczne, wystawki przygotowane przez panie: Katarzynę Chyłę i Annę Panek, a także płynąca z głośników muzyka związana z epoką romantyzmu, o którą zadbała p. Edyta Kałużna.

Pani Dyrektor podkreślała korzyści płynące z czytania książek, a szczególnie utworów o wielkiej wartości artystycznej. Zachęcała do systematycznego odwiedzania przez uczniów biblioteki szkolnej w celu wypożyczenia interesujących utworów z obecnych zasobów, a także z nowych, skonsultowanych z uczniami- czytelnikami, zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Na koniec Dyrektor odciskała okolicznościową pieczęć w tomach dramatu Juliusza Słowackiego, które przynieśli ze sobą uczestnicy spotkania.

Wydarzenie dowiodło, iż uczniowie lubią odkrywać polską literaturę i z zainteresowaniem uczestniczą w spotkaniach z nią.

Notatka:

Anna Panek, Danuta Buryta-Arndt

zdjęcia:

Anna Panek