Dnia 23 lutego przedstawiciele klas 5 i 6 gościli w progach szkoły podstawowej w Kosztowie, by uczestniczyć  w zajęciach warsztatowych przeprowadzonych przez edukatorów w ramach „Mobilnych Laboratoriów Przyszłości”.

Uczniowie uczestniczyli w dwóch warsztatach: „Sieci neuronowe” oraz „Lego Spike Prime”. Podczas pierwszych zajęć zostali wprowadzeni w świat rozpoznawania obrazu na przykładzie prostego programu do rozpoznawania gestów. Dzieci w ciągu 45 minut zapoznały się z zagadnieniami związanymi z rozpoznawaniem obrazów oraz zasadami wykrywania kształtów z użyciem sieci neuronowej. Ćwiczenie to stanowiło wprowadzenie w świat tzw. „Sztucznej Inteligencji”. W drugiej części warsztatów uczniowie, wykorzystując zestaw klocków LEGO® SPIKE™ Prime, skonstruowali nosorożca, a następnie zaprogramowali go i sprawili, że zwierzę się poruszało zgodnie z ustalonymi przez nich warunkami.

Warsztaty były prowadzone w niezwykle ciekawy i inspirujący sposób, a udział w nich był prawdziwą przygodą z nowoczesną technologią. Była to dla wszystkich super nauka i zabawa. Mamy nadzieję, że zajęcia pozwolą uczniom na rozwijanie kreatywności, pasji i talentów, a także rozbudzą zainteresowanie umiejętnościami pozwalającymi na wykorzystanie nowoczesnych technologii.

Tekst: Anna Hoppe

Zdjęcia: Małgorzata Dróbka-Jiers