16 października 2023 r. uczniowie klasy 3a zrealizowali drugie zadanie w ramach projektu edukacyjnego „Z kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji”. Głównym jego zamierzeniem było przypomnienie i dokładne omówienie zasad Fair Play.
W świat powyższych wartości wprowadził uczniów znany kot Amadeusz – główny bohater wiersza Łukasza Tartasa „O kotku Amadeuszu, który nie lubił przegrywać”. Po odczytaniu tekstu uczestnicy projektu porozmawiali na temat postępowania kota i jego zachowania, kiedy przegrywał, wyjaśnili pojęcie słów Fair Play oraz omówili jego zasady na podstawie swoich odczuć i emocji podczas przegrywania. Następnie obejrzeli fragmenty meczów piłkarskich oraz innych dyscyplin sportowych zwracając szczególną uwagę na zachowanie graczy, którzy przegrali, np. podawanie dłoni zwycięzcom. Później uczniowie stworzyli swój własny kodeks norm, którego starali się przestrzegać w trakcie uczestniczenia w turnieju wiedzowym, zorganizowanym w ramach powtórki materiału oraz podczas grania w matematyczną grę, którą sami stworzyli.
Przy realizacji pierwszego zadania zrodził się pomysł stworzenia wioski i domu dla Amadeusza, które powstają stopniowo wraz z realizacją poszczególnych zadań. Na dzień dzisiejszy mamy już nazwę osady – Emotkowo oraz budynek mieszkalny dla kota, a w nim zaprojektowany salon gier, wymyślonych i stworzonych przez uczestników projektu. Kolejne pokoje domu urządzane będą przy realizacji następnych zadań.
Ponadto podczas wykonywania działań powstają zwrotki wiersza, który ma być uwieńczeniem całego projektu. Ostatnio powstała strofa dotycząca omawianych powyżej wartości. Brzmi ona tak:
Jest komnata różnych gier,
w której trzeba być Fair Play.
I choć kumpel twój wygrywa,
musisz umieć z nim przegrywać.
Do kieszeni schowaj gniew i złość.
Pokaż wszystkim, jaki z ciebie równy gość!
Pogratuluj mu wygranej,
poczuj radość z swej przegranej.
Bo choć nie wygrałeś gry,
To zwycięzcą, tak naprawdę jesteś Ty!
Dzięki zrealizowaniu powyższych działań uczniowie klasy 3a poznali uczucia, jakie mogą towarzyszyć osobie wygranej, a jakie przegranej. Dowiedzieli się, czym jest zdrowa rywalizacja i że ważne jest umieć czasem przegrywać.
Tekst i zdjęcia: Agnieszka Spirydow