Bóg się rodzi, moc truchleje, Pan niebiosów obnażony!

 Ogień krzepnie, blask ciemnieje

 Ma granice Nieskończony…

         Dnia 22.12.2022 r. w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku zostały wystawione jasełka pt.”Bóg się rodzi” adresowane do uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości, m.in. ks. proboszcza Mariusza Stachowiaka z parafii pw. św. Marcina bpa w Wyrzysku oraz rodziców z Rady Rodziców.

            Przedstawienie oglądali najpierw najmłodsi uczniowie szkoły oraz dzieci z oddziału przedszkolnego Publicznego Przedszkola nr 1 im. Chatka Puchatka w Wyrzysku. Potem do czasów sprzed 2022 lat mogli przenieść się uczniowie z klas V-VIII. Celem jasełek było wprowadzenie widzów w czasy narodzin Pana Jezusa, które miało miejsce w ubogiej stajence w Betlejem. Na scenie nie zabrakło najważniejszych postaci: Maryi i Józefa, aniołów, pasterzy, trzech króli,  czterech pór roku, Roku 2023 oraz dzieci. W poszczególne postacie wcielili się uczniowie klas IIa, IVa,b,c,d, Va oraz VIIIc. Nad akompaniamentem muzycznym czuwał ks. Waldemar Indycki, który przygrywał na gitarze do kolęd wykonywanych przez uczniów z klas Vc i VIII c. Występ rozpoczął się od śpiewu pieśni adentowej wykonanej przez wszyskich uczniów klas III przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej. Zebranych gości przywitała Sandra Załóg, która opowiedziała o tradycji  jasełek. Następnie swój talent muzyczny zaprezentwała uczennica klasy IVa Melania Wawrzyniak, która  przepięknie zagrała na organach. Po przybyciu aniołów kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki” zaśpiewała uczennica klasy IVa Konstancja Jańczak, przy akompaniamencie muzycznym swego taty pana prof. dra hab. Piotra Jańczaka. Na stojąco został wysłuchany fragment Ewangelii o narodzeniu Pana Jezusa odczytany przez uczennicę klasy Va Martynę Betańską. Na skrzypcach kolędę „Lulajże Jezuniu” wykonała uczennica klasy IVb Anastazja Żmijewska. Przybyli do stajenki pasterze  przynieśli  nowonarodzonemu Jezusowi dary: baranka, owieczkę, masełko, serek, kożuszek i ciepłe sandałki z owczej skórki na małe nóżki Jezusa. Trzej królowie przybyli z dalekiego wschodu, składając złoto, kadzidło i mirrę. Dziewczęta Kasia, Magda, Dominika i Ola dziękowały za narodzenie Jezusa i za to,  że mogą się cieszyć pięknymi świętami, że mogą chodzic do szkoły, bo mają zdrowe nogi i zdrowe ręce. Nowy Rok 2023 zaakcentował, że zaczyna się pora życzeń, które złożyły kolejne pory roku: wiosna, lato, jesień i zima. Konferansjerka Sandra Załóg  podziękowała wszystkim za przybycie, życząc zdrowia, szczęścia na Nowy Rok, aby wszyscy byli szczęśliwi i błogosławieni. Życzenia również złożyła wszystkim uczniom,  pracownikom szkoły oraz przybyłym gościom dyrektor szkoły pani Danuta Buryta-Arndt oraz wręczyła gościom drobne upominki wykonane przez uczniów.

            Do jasełek uczniów przygotowali następujący nauczyciele: ks. Waldemar Indycki, pani Benedykta Holc i pani Renata Belaid. Przepiękną świąteczną dekorację wykonała pani Lidia Troczyńska. Wszyskim uczniom biorącym udział w przedstawieniu oraz rodzicom, którzy  przygotowali swoim dzieciom piękne stroje i rekwizyty, składamy serdeczne podziękowania. 

                                                     Tekst: Renata Belaid, zdjęcia Anna Poniewierska