Konkursu „Cztery żywioły”

           Dnia 21.03.2023r. odbyła się VIII edycja Konkursu Przyrodniczo-Ekologicznego dla uczniów szkół podstawowych pt. „Cztery żywioły”. Pomysłodawcą i organizatorem tego konkursu są nauczyciele z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią. Konkurs ten popularyzuje nauki przyrodnicze, takie jak biologia, geografia, fizyka i chemia, oraz zagadnienia związane z ochroną środowiska. Hasłem tegorocznej edycji była „Woda – istota życia”.

           Uczniowie naszej  szkoły po raz kolejny wzięli udział w tym konkursie. Szkołę reprezentowało 5 uczniów z klasy VIIIc : Natalia Ligenza, Agnieszka Trzcińska, Sandra Załóg, Jan Mrotek i Filip Szałek. Uczniowie byli pod opieką p. Joanny Berndt.

         Na początku zaproszono wszystkich uczestników (35 uczniów) wraz z opiekunami do przepięknie odnowionej sali widowiskowej nakielskiego liceum, gdzie serdecznie powitała nas dyrektor szkoły wraz z nauczycielami odpowiedzialnymi za konkurs. Po przedstawieniu harmonogramu przebiegu konkursu uczniowie udali się do wskazanej Sali. Tam otrzymali arkusze składające się z 30 pytań zamkniętych, na rozwiązanie których mieli 60 minut. Potem nastąpiła przerwa, podczas której uczniowie mogli odpocząć przed dalszymi zmaganiami. Zanim ogłoszono ścisłą „12”, która przeszła do II etapu, wysłuchaliśmy ciekawej prelekcji przedstawionej z okazji Światowego Dnia Wody.

          Organizatorzy po prelekcji ogłosili listę 12 uczniów którzy w I etapie otrzymali największą liczbę punktów i zakwalifikowali się do II etapu. Wśród najlepszych znaleźli się uczniowie naszej szkoły: Agnieszka Trzcińska i Filip Szałek. II etap obserwowali już wszyscy, zarówno opiekunowie jak i pozostali uczniowie, którzy mogli zweryfikować swoją wiedzę. Najlepsi musieli odpowiedzieć na 15 pytań otwartych, odpowiedzi zapisywali na kartkach. Pytania wymagały bardzo szerokiej wiedzy z zakresu przedmiotów przyrodniczych.

        Podczas kolejnej przerwy organizatorzy sprawdzili zadania otwarte i wyłonili zwycięzców. Wszyscy uczniowie wraz z opiekunami zostali po raz kolejny zaproszeni do sali widowiskowej, gdzie starosta Powiatu Nakielskiego pan Tadeusz Sobol wręczył osobom wyróżnionym drobne upominki. Wśród tych uczniów  znalazła się Agnieszka Trzcińska.  Emocje sięgnęły zenitu, kiedy dyrektor liceum pani mgr Aleksandra Białka ogłosiła laureata IV miejsca – Filipa Szałka.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom z naszej szkoły, a Filipowi i Agnieszce życzymy dalszych sukcesów w pokrewnych konkursach.

           Tekst i zdjęcia: Joanna Berndt